Nowoczesna diagnostyka rezonansem magnetycznym
Nowoczesna diagnostyka rezonansem magnetycznym
Szczegółowa diagnostyka wymaga wykorzystania nowoczesnych urządzeń. Do takich urządzeń zalicza się rezonans magnetyczny, który pozwala na uzyskanie obrazów z wnętrza ludzkiego ciała. Zastosowanie obrazowania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego pozwala jednoznacznie określić przyczynę dolegliwości.
Im bardziej szczegółowa jest diagnoza, tym lepiej można dopasować konkretne sposoby leczenia. Jednocześnie wiele chorób jest trudnych do zdiagnozowania. Wówczas wykonanie nowoczesnej diagnostyki pozwala na uzyskanie pewności, co do przyczyn dolegliwości pacjenta. Rezonans magnetyczny jest jedną z metod obrazowania, która pozwala na bardzo dokładne sprawdzenie poszczególnych struktur tkanek miękkich, jak też tkanek twardych. Pozwala to ocenić diagnoście czy lekarzowi występowanie zmian chorobowych w tkankach. W ten sposób można wykluczyć lub potwierdzić występowanie określonej choroby.
Diagnostyka przy skomplikowanych chorobach
Rezonans magnetyczny pozwala na wykonanie bardzo szczegółowego obrazowania głębi organizmu. Pozwala to zastosować rezonans magnetyczny przy wykrywaniu przewlekłych chorób, które nie dają jednoznacznych symptomów. Zastosowanie rezonansu magnetycznego pozwala na wykrycie wczesnych faz nowotworów w obrębie głowy czy guzów rdzenia kręgowego. Badania stosowane jest, także przy diagnostyce ośrodkowego układu nerwowego.
Badanie rezonansem magnetycznym stosowane jest w celach profilaktycznych. U pacjentów, którzy mieli wypadek samochodowy, czy groźny upadek wykonanie diagnostyki z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego pozwala na wykrycie urazów głowy. Szczegółowe obrazowanie, na które pozwala rezonans magnetyczny głowy, daje duże możliwości wykrywania nawet drobnych urazów głowy, które mogą nie dawać symptomów podczas obserwacji pacjenta.
Jak przeprowadzane jest badanie?
Dla pacjentów rezonans magnetyczny nie jest nadmiernie uciążliwym badaniem. Jest to metoda diagnostyczna, która jest zarówno bezbolesna, jak też nieinwazyjna. Jednocześnie rezonans magnetyczny głowy jest w pełni bezpiecznym badaniem. Zarówno fale radiowe, jak też wytwarzane podczas badania pole magnetyczne nie są niebezpieczne dla organizmu ludzkiego. W ten sposób rezonans magnetyczny głowy nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Podczas wykonywania badania pacjenci nie będą odczuwali znacznego dyskomfortu. Natomiast trzeba liczyć się z tym, że wykonanie badania może powodować nieznaczny dyskomfort, jeśli badanie będzie trwało przez godzinę czy półtorej. Taki czas trwania badania zdarza się, gdy niezbędne jest wykonanie szczegółowej diagnostyki przy większych obszarach ciała. Wówczas pacjent będzie musiał przebywać w urządzeniu do rezonansu magnetycznego, w jednej pozycji przez dłuższy okres czasu. Warto jest z tego powodu odpowiednio przygotować się do badania, czyli założyć luźne, wygodne ubrania. Niezbędne jest również udanie się na badanie rezonansem magnetycznym głowy bez makijażu. Nie powinno się stosować lakierów do włosów, a także kosmetyków, które mogą zawierać drobinki metali.