Zespół jelita drażliwego: jak go rozpoznać i złagodzić objawy?
Zespół jelita drażliwego to przewlekłe lub nawracające zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. Zazwyczaj objawia się wzdęciami, gazami, bólem lub dyskomfortem w jamie brzusznej, a także zaparciami i/lub biegunkami. Sprawdź, w jaki sposób możesz złagodzić wspomniane dolegliwości!
Jak rozpoznać IBS?
Diagnoza IBS opiera się na czasie trwania objawów (przynajmniej sześć miesięcy) i ich częstotliwości (przynajmniej trzy razy w miesiącu). Nie ma badań, które jednoznacznie potwierdzałyby zespół jelita drażliwego. W tym przypadku lekarz po kolei wyklucza schorzenia, dające specyficzne symptomy. Przeprowadzi z Tobą wywiad, a następnie wykona badanie fizykalne brzucha i odbytu. Najprawdopodobniej zleci morfologię z rozmazem, CRP, TSH i badanie kału, a także pomiar stężenia kalprotektyny. Ponadto skieruje Cię na badania pod kątem celiakii.
Niektóre choroby wywołują podobne objawy, dlatego można je pomylić z IBS. Zaliczamy do nich: celiakię, chorobę Leśniowskiego-Crohna, stan zapalny jelit, wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Lekarz powinien również wykluczyć rak jajnika, uchyłkowatość jelita grubego i guzy neuroendokrynne.
Co stosować na zespół jelita drażliwego?
Jeśli dokucza Ci IBS, lekarz może przepisać środki przeciwrozkurczowe. Proponowane leki skutecznie łagodzą skurcze mięśni gładkich. Z drugiej strony u niektórych osób mogą wywołać suchość w ustach, zmęczenie i zaparcia.
Jeżeli z powodu zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nieswoiste zapalenie jelit lub IBS, cierpisz na zaparcia, specjalista zaproponuje odpowiedni środek przeczyszczający. Dużą popularnością cieszą się preparaty osmotyczne, które zmniejszają wchłanianie wody. Dzięki temu więcej wody pozostaje w jelitach, a masa kałowa zaczyna się zmiękczać. Do wspomnianych środków można zaliczyć mleko magnezowe, glikol polietylenowy i laktulozę.
Cierpisz na nawracające bóle brzucha? Masz problem z wypróżnianiem, a może zauważyłeś zmiany częstotliwości oddawania stolca lub w jego konsystencji? W takim razie sięgnij po Iberogast, czyli wyjątkową kombinację 9 ziół. To sprawdzony sposób na zespół jelita drażliwego.
IBS: co jeść, a czego unikać?
Nie ma określonej diety na zespół jelita drażliwego, ponadto każdy reaguje inaczej na różne produkty. Możesz wprowadzić dietę eliminacyjną na kilka tygodni. Dzięki temu dowiesz się, które pokarmy nasilają objawy, aby ich unikać.
Jeżeli cierpisz na IBS, pij dużo wody i zwiększ ilość błonnika pokarmowego. Zrezygnuj natomiast z napojów gazowanych, które mogą powodować gazy i wzdęcia. Pamiętaj też, by jeść częściej, ale mniej. Przejdź na zdrową, zbilansowaną dietę, składającą się z 3 posiłków i 2-3 przekąsek.
Kofeina może pobudzać okrężnicę do pracy, w związku z tym niejednokrotnie nasila ból brzucha i biegunkę. Ogranicz kawę i herbatę do trzech filiżanek dziennie. Dodatkowo unikaj produktów bogatych w skrobię oporną. Chodzi tutaj przede wszystkim o fasolę, otręby pszenne, soczewicę gotowaną, ziemniaki i banany o zielonej skórce. Zdrową, zbilansowaną dietę połącz z aktywnością fizyczną, wysypianiem się i regularnym odpoczynkiem.