Zapobieganie bólowi pleców u nowych matek

Zapobieganie bólowi pleców u nowych matek

11 czerwca, 2019 0 By Rocket MED

Zapobieganie bólowi pleców u nowych matek

Ból pleców jest powszechny w czasie ciąży. Zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni po porodzie. Może jednak powrócić, gdy zaczynasz codziennie podnosić dziecko. Wraz z jego rozwojem wzrasta obciążenie i może dojść do poważniejszych bólów pleców.

Opieka nad niemowlęciem powoduje stres, który często kumuluje się w plecach. Ponadto wielu nowych rodziców spędza dużo czasu, pochylając się nad swoimi dziećmi i utrzymując tą pozycję przez długi czas. Na szczęście jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec problemom z plecami – takimi jak modyfikowanie aktywności i ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie kręgosłupa.

Ogólne uwarunkowania

Porozmawiaj ze swoim położnikiem o tym, kiedy możesz ponownie zacząć ćwiczyć i jakie ćwiczenia są bezpieczne. Przedyskutujcie, jakie cele byłyby realistyczne, jeśli chodzi o powrót do masy ciała i poziomu aktywności przed ciążą. Różni się to znacznie w zależności od tego, jak łatwa lub trudna była ciąża i/lub poród. Jeśli rodziłaś poprzez cesarskie cięcie, zanim będziesz mogła ćwiczyć, może minąć więcej czasu.

Kiedy jesteś po dłuższej przerwie od ćwiczeń, spróbuj przywrócić elastyczność biodra i pleców za pomocą ćwiczeń rozciągających lub lekkiej jogi. Czas drzemki dziecka jest często dobrą okazją do ćwiczeń. Ryzyko wystąpienia bólu pleców u młodych kobiet z nadwagą jest wysokie, dlatego powrót do ćwiczeń jest szczególnie ważny po ciąży.

Jeśli jesteś w stanie znaleźć opiekuna dla dziecka, udział w zajęciach grupowych może być bardziej interesujący niż samodzielne ćwiczenia, może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa i wyważenia odpowiedniej intensywności treningu. Mięśnie rdzenia kręgosłupa osłabiają się podczas ciąży i szczególnie po cesarskim cięciu, biorąc lekcje jogi lub ćwiczenia pilates możesz pomóc wzmocnić te mięśnie i zapobiec bólom pleców.

Podnoszenie dziecka

Aby podnieść dziecko z podłogi, ugnij kolana – nie zginaj się w talii. Przykucnij, napnij mięśnie brzucha i unieś się nogami. Nie wyciągaj szeroko rąk, aby podnieś dziecko. Przed podniesieniem przyłóż dziecko do klatki piersiowej. Unikaj również skręcania ciała podczas trzymania dziecka.

Karmienie dziecka

Aby uniknąć bólu w górnej części pleców spowodowanego karmieniem piersią, nie pochylaj się nad dzieckiem, aby karmić piersią. Przyłóż dziecko do piersi. Poduszka lub nawet dwie umieszczone na kolanach pomogą ci utrzymać dziecko. Kiedy będziesz karmiła, usiądź w wygodnym fotelu zamiast na miękkiej kanapie.

Przenoszenie i podróżowanie z dzieckiem

Rozważ skorzystanie z chusty do noszenia dziecka podczas chodzenia. Nie noś dziecka na biodrze. To przeciąża mięśnie pleców.

Nie stawaj przed samochodem i nie umieszczaj dziecka w foteliku samochodowym. Uklęknij na tylnym siedzeniu, umieszczając dziecko w foteliku. Najbezpieczniejsze miejsce na fotelik dziecięcy znajduje się pośrodku tylnego siedzenia, możesz usiąść obok fotelika, umieszczając dziecko na siedzeniu.

Kiedy masz wątpliwości lub pytania, zgłoś się do Michała Szyszki – ortopedy. Warszawa dzięki natychmiastowemu dostępowi do wielu specjalistów ortopedii, szybkiej ocenie i prześwietleniu na miejscu spełni wszystkie Twoje potrzeby ortopedyczne.