Zapalenie rozcięgna podeszwowego. Stopy to podstawa całego układu kostnego.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego. Stopy to podstawa całego układu kostnego.

4 maja, 2019 0 By Rocket MED

Zapalenie rozcięgna podeszwowego. Stopy to podstawa całego układu kostnego.

Nawet małe odchylenia od prawidłowego ustawienia stopy powoduje zapadnięcie się jej łuku, co przyczynia się do przesilenia mięśni, skrzywienia kręgosłupa czy niewłaściwej podstawy. Do najczęstszych kontuzji biegowych zalicza się:

– Zapalenie powięzi podeszwowej objawiające się bólem pięty, zwłaszcza rano, bólem w łuku stopy, bólem podeszwy. Długotrwałe zapalenie powięzi podeszwowej, wiąże się z powstaniem ostrogi piętowej. Do zapalenia przyczynia się długotrwałe naprężenie i zapalenie więzadła powięzi podeszwowej, nadmierne obciążenie łuku stopy, mała elastyczność łydek i ścięgien podkolanowych, chodzenie lub stanie na płaskich powierzchniach, używanie obuwia z nieodpowiednim podparciem. Rozwiązaniem są wkładki redukujące obciążenia i napięcie powięzi podeszwowej, poprawiające elastyczność łydek i ścięgien podkolanowych, skarpetki kompresyjne przyspieszające proces leczenia, używanie odpowiedniego obuwia, podpierającego stopę.

– Metatarsalgia, czyli ból śródstopia objawiająca się bólem i wrażliwością śródstopia. Do tego rodzaju bólu przyczynia się nieprawidłowość rozłożenia ciężaru ciała oraz nacisk na śródstopiu, używanie miękkiego obuwia bez odpowiedniego podparcia. Rozwiązaniem jest używanie wkładek, pomagających prawidłowo rozłożyć nacisk w okolicy kości śródstopia.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego– Palce młotkowate objawiające się przykurczem stawu w palcu (głównie II palcu), podrażnieniem, wywołanym ocieraniem o obuwie, co powoduje powstanie odcisków lub modzeli na palcach. Przyczynia się nadmierna pronacja tyłostopia, niektóre zapalenie stawów, uwarunkowania genetyczne, urazy neurologiczne i przykurcze mięśniowe. Rozwiązaniem jest zastosowanie obuwia, zapewniającego palcom wystarczającą przestrzeń, używanie wkładek kontrolujących tyło-stopie, w ostateczności zabieg chirurgiczny.

– Haluksy objawiające się zapaleniem i deformacją stawu śródstopno-paliczkowego palucha, ograniczonym zakresem ruchu w stawie palucha. Przyczynia się do tego nieprawidłowy nacisk i podrażnienie wewnątrz stawu, niewłaściwie dopasowane obuwie przyspieszające podrażnienie i deformację stawu. Rozwiązaniem jest używanie wkładek redukujących podrażnienie i nacisk na staw, dopasowane obuwie.

– Nerwiak Mortona objawiający się piekącym bólem w śródstopiu oraz między palcami. Przyczynia się do tego niewłaściwe obuwie z wąskimi lub spiczastymi noskami, boczny ucisk śródstopia. Rozwiązaniem jest używanie wkładek ortopedycznych pomagającym rozłożyć nacisk w przedniej części stopy.

– Syndrom pasma biodrowo-piszczelowego objawiający się bólem na zewnątrz kolana. Ból nasila się podczas biegania. Przyczynia się do tego bieganie po drogach pochylonych poprzecznie, nadmierna pronacja luzuje pasmo biodrowo-piszczelowe. Rozwiązaniem jest używanie wkładek ograniczających problemy związane z pronacją, unikanie biegania po drogach pochyłych poprzecznie, wzmacnianie bioder i mięśni nóg.

– Zapalenie ścięgna Achillesa objawiające się bólem i uczuciem pieczenia z tyłu pięty. Do najczęstszych przyczyn zalicza się napięcie ścięgna piętowego, zwiększone obciążenie, brak elastyczności łydek i ścięgien podkolanowych. Rozwiązaniem jest używanie wkładek zwiększających napięcie ścięgna, wynikające z pronacji, zastosowanie podpiętek w bucie redukujących obciążenia ścięgien, używanie obuwia z podniesionymi noskami, ograniczające ruch w kostce.

Wszystkim urazom stóp można pomóc i to w najprostszy „domowy” sposób, wystarczy odpowiednio dopasować wkładki, by uśmierzyć ból m.in. przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego.