Z wizytą u chirurga naczyniowego, czyli co warto wiedzieć

Z wizytą u chirurga naczyniowego, czyli co warto wiedzieć

7 lipca, 2019 0 By Rocket MED

Z wizytą u chirurga naczyniowego, czyli co warto wiedzieć

O chirurgii naczyniowej mówi się dosyć często. Tylko co to właściwe ona oznacza? Czym zajmuje się chirurg naczyniowy warszawa? Kiedy należy się do niego zgłosić? Na jaką pomoc z jego strony możemy liczyć? Na te i wiele więcej pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

Chirurg naczyniowy – kto to taki?

Chirurg naczyniowy to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób związanych z zaburzeniami pracy naczyń krwionośnych i limfatycznych. W tym miejscu warto również wspomnieć, że chirurg naczyniowy nie zajmuje się leczeniem schorzeń naczyń z zakresu neurochirurgii i kardiochirurgii.

Chirurg naczyniowy – kiedy się do niego zgłosić?

Do chirurga naczyniowego najczęściej trafiają osoby skarżące się na skurcze i pieczenie nóg, jak również na uczucie ciężkości i puchnięcie stóp. To jednak nie wszystko, gdyż do chirurga mogą też zgłosić się osoby, które zauważyły u siebie pajączki, żylaki, drętwienie lub brak czucia w kończynach. Tak naprawdę żadnych objawów nie wolno lekceważyć, ponieważ mogą one świadczyć o problemach z krążeniem. Najbardziej charakterystycznym objawem są zaburzenia tkankowe, czyli występują na skórze brązowe lub sine przebarwienia, które świadczą o zapaleniu lub pękaniu żylaków. Wskazań do wizyty u chirurga naczyniowego jest jednak o wiele więcej, bo nawet odczuwalny ból za mostkiem, kaszel lub powtarzające się duszności mogą świadczyć o zatorze tętnicy płucnej. Jednak warto mieć na uwadze, że nie wszystkie dolegliwości muszą wskazywać, że potrzebna jest nam wizyta u lekarza specjalisty. Zamiast panikować lub diagnozować siebie samodzielnie za pomocą Internetu, lepiej zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. To właśnie on przeprowadzi najpierw badania i jeśli zajdzie taka konieczność, skieruje nas na wizytę do chirurga naczyniowego, który już sam będzie wiedział, co ma dalej robić. W końcu to on tutaj jest specjalistą, a nie my.

Chirurg naczyniowy – czym dokładnie się zajmuje?

Jak każdy lekarz, tak samo i chirurg naczyniowy zajmuje się diagnostyką, a dopiero później leczeniem. Dlatego podczas wizyty przede wszystkim skupia się na szczegółowym wywiadzie, zleci określone badania i dopiero na tej podstawie zaleci odpowiednie leczenie. Ogólnie mówiąc, chirurg naczyniowy zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak miażdżyca (np. miażdżyca tętnic szyjnych, miażdżyca naczyń w kończynach dolnych), zespół stopy cukrzycowej, zator tętnicy płucnej, czy przewlekłe owrzodzenia żylne. To pod opiekę chirurga naczyniowego trafimy, gdy będziemy zmagać się z chorobami zapalnymi układu krążenia, zwężeniem i niedrożnością tętnic, tętniakami, czy chorobami żył (np. żylaki kończyn dolnych, choroba zakrzepowo-zatorowa). Chirurg naczyniowy zajmuje się także leczeniem nowotworów układu naczyniowego oraz zakrzepowo-zarostowym zapaleniem naczyń. Tak naprawdę schorzeń, z jakimi może poradzić sobie chirurg naczyniowy, jest o wiele więcej, ale wszystkie łączy jedno dotyczą leczenia schorzeń naczyń krwionośnych i limfatycznych.