Wszystko o tabletkach antykoncepcyjnych

Wszystko o tabletkach antykoncepcyjnych

23 czerwca, 2021 0 By Rocket MED

 

Tabletki antykoncepcyjne obecnie stały się najpopularniejszą formą antykoncepcji. Tabletki te stosuje się w celu zatrzymania procesu owulacji oraz zgęstnienia śluzu w szyjce macicy, który uniemożliwia przedostanie się plemnika, do komórki zarodkowej. Jedną z największych zalet tego typu antykoncepcji jest jej wysoka skuteczność. W skład takich tabletek wchodzą hormony, które odpowiadają tym, znajdującym się w organizmie kobiety. Rozróżnia się preparaty jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Przed zastosowaniem terapii antykoncepcyjnej, warto zrobić szereg badań, gdyż przyjmowanie tego typu tabletek mocno ingeruje w organizm kobiety. Tabletki te możemy dostać jedynie na receptę. Możemy ją dostać podczas wizyty w gabinecie lekarskim lub poprzez kontakt z lekarzem online, gdzie dyżuruje również ginekolog. Recepta online jest wtedy wypisywana na podstawie opisu, lub rozmowy online (video, telefon) z lekarzem.

 

Rodzaje tabletek w antykoncepcji

 

Tabletki antykoncepcyjne różnią się od siebie zawartością hormonów. Różne rodzaj tabletek odpowiednie są dla danej grupy kobiet. Wszystko zależy od ich wieku oraz potrzeb wynikających z wieku organizmu. Rozróżniamy tabletki jednoskładnikowe, niehamujące owulacji. Proponuje się je kobietom, które karmią piersią. Drugi rodzaj to tabletki dwuskładnikowe jednofazowe, które zażywa się przez okres 21 dni. Ten sam rodzaj, ale dwufazowe, których przyjmowanie rozdziela się na dwa etapy oraz trójfazowe, podzielone na trzy etapy przyjmowania. Tabletki trójfazowe są rozdzielone w opakowaniu kolorystycznie.

 

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

 

Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą wystąpić skutki uboczne. W przypadku tabletek jednoskładnikowych, części kobiet powiększają się piersi oraz stają się bardziej czułe na dotyk. Może również wystąpić ogólny przyrost masy ciała. Częstymi objawami są też bóle głowy i żołądka, zmienność nastroju, a także wahania libido. Wystąpić może też trądzik. Na szczęście te skutki uboczne występują tylko podczas pierwszego okresu terapii antykoncepcyjnej. Objawy znikają po kilku miesiącach stosowania tabletek.

Antykoncepcja recepta online

 

Receptę na potrzebny lek możemy również łatwo dostać online podczas telewizyty w przychodni lub korzystając z lekarza online. E-recepta tabletki antykoncepcyjne ma postać 4 cyfrowego kodu, który zrealizujemy w każdej aptece. Antykoncepcja online bardzo przydaje się, gdy np., zapomnimy, że kończy się opakowania tabletek lub potrzebna jest nam tabletka „dzień po”.