USG tętnic – prywatnie czy w ramach NFZ?

USG tętnic – prywatnie czy w ramach NFZ?

28 sierpnia, 2019 0 By Rocket MED

USG tętnic – prywatnie czy w ramach NFZ?

Gdzie zrobić USG tętnic? Lepsza będzie wizyta w prywatnym punkcie diagnostycznym, czy może w publicznej służbie zdrowia? Sprawdzamy!

USG tętnic – po co się je robi?

Może zacznijmy od ustalenia, po co właściwie robi się usg tetnic warszawa ? Co to za rodzaj badania? Przede wszystkim USG tętnic to jedno z rodzajów badania dopplerowskiego, które wykonywane jest w chirurgii naczyniowej. Na jego podstawie ocenia się stan tętnic, ich funkcjonowanie, jak również wykrywa wszelkiego typu nieprawidłowości, zaburzenia czy schorzenia. Wskazania do badania są różne. Czasami z pozoru błahe dolegliwości mogą wskazywać o bardzo poważnym schorzeniu, dlatego, by lekarz mógł postawić prawidłową diagnozę, wykorzystuje USG Dopplera. Jest to badanie nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania, czy znieczulenia. Nie powoduje też skutków ubocznych, więc może być wykonywane tyle razy, ile zajdzie taka potrzeba i pozwala szybko zdiagnozować przyczynę dolegliwości, tj. drętwienie kończyn, obrzęk stóp, czy ciężkość kończyn. Wskazaniami do wykonania badania mogą być także sine lub brązowe przebarwienia skóry, pajączki oraz żylaki.

USG tętnic w ramach NFZ

Najczęściej USG tętnic robimy w ramach NFZ. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu płacimy składki zdrowotne i mamy zapewniony dostęp do pomocy medycznej. Wszystko ładnie wygląda tylko w teorii. Gdy przyjdzie nam się zapisać na badanie, szybko zrozumiemy, że to, co było oczywiste, już takie nie jest w rejestracji. Czas oczekiwania na naszą kolej do badania może być liczona nawet w miesiącach. Oczywiście to nie stanowi reguły, więc w jednym punkcie diagnostycznym możemy szybko dostać się na badanie, w innym faktycznie będziemy musieli cierpliwie czekać w kolejce.

USG tętnic prywatnie

I tutaj z pomocą przychodzi alternatywne rozwiązanie, bo w końcu możemy leczyć się nie tylko na NFZ, ale również prywatnie. Na terenie całego kraju działa wiele prywatnych gabinetów lekarskich, jak również punktów diagnostycznych. Dzięki temu możemy uniknąć czekania kilku miesięcy na swoją kolej, lecz wykonać badanie od ręki. Zwykle na USG tętnic w prywatnych punktach diagnostycznych czeka się tylko kilka dni, w najlepszych przypadkach nawet kilka godzin. Jednak to generuje dodatkowe koszta, więc warto się upewnić, czy nas na nie stać i ile takie badanie by nas wyniosło.

USG tętnic – prywatnie czy na NFZ?

Co będzie dla nas lepsze? USG tętnic na NFZ czy prywatnie? Na to pytanie powinien już każdy odpowiedzieć sobie indywidualnie. Jedno jest pewne, czasami kolejki na badanie dopplerowskie w ramach NFZ są bardzo długie, co oznacza, że można czekać nawet kilka miesięcy. W przypadku badań prywatnych takiego problemu nie ma. Czas oczekiwania nie trwa dłużej niż kilka dni, ale musimy za usługę zapłacić. Tylko czy nasze zdrowie nie jest cenniejsze od wszystkich pieniędzy świata? Na to pytanie, już należy odpowiedzieć sobie samodzielnie i zgodnie ze swoim sumieniem dokonać wyboru pomiędzy USG na NFZ, a w prywatnej placówce.