USG jamy brzusznej warszawa. Czym jest USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej warszawa. Czym jest USG jamy brzusznej?
Wykonanie USG jamy brzusznej oparte jest na ultradźwiękach. Ultradźwięki przekazuje się do ciała przy użyciu specjalnych głowic z różną częstotliwością (od 2 do 20 megaherców), w zależności od rodzaju wykonywanego badania. Jeśli częstotliwość jest wysoka, tym wyższa rozdzielczość obrazu, a jednocześnie mniejsza penetracja. U małych pacjentów stosuje się wyższe częstotliwości, ponieważ jest mały zakres badania, a dzięki temu uzyskuje się doskonałą rozdzielczość obrazu narządów wewnętrznych, zarówno powierzchownych, jak i ulokowanych w jamie brzusznej. Wytworzony impuls dźwiękowy w głowicy zostaje przesłany w obszar ciała za pomocą żelu, ulega odbiciu, załamaniom oraz pochłanianiu przez struktury wewnętrzne. Im więcej odbić powraca do głowicy, która przetwarza ultradźwięki w impuls elektryczny, tym lepszy powstaje obraz (pojawia się więcej jasnych punktów na ekranie). Fala nieodbita od jednorodnego płynu daje nam informacje o wszelkich zbiornikach płynnych, fizjologicznych i niefizjologicznych, potrzebnych w zdiagnozowaniu niektórych patologii. Głowice o wysokiej rozdzielczości uwidoczniają kilkumilimetrowe zmiany.
USG jamy brzusznej warszawa. Jakie są wskazania do wykonania badania?
USG jamy brzusznej wykonuje się w celu określenia funkcjonowania oraz powstałych patologii narządów jamy brzusznej. Badanie to umożliwia obserwację stanu wątroby, nerki, trzustki, pęcherzyka żółciowego oraz śledziony. Ponadto uwidacznia się główną tętnicę, macicę, prostatę i pęcherz moczowy. USG jest to najczęstsza i najbardziej szczegółowa metoda określająca stan płodu u ciężarnych. Podstawą do wykonania USG jamy brzusznej są ostre, regularne dolegliwości bólowe brzucha, wyczuwalne guzy w obszarze jamy brzusznej, pojawienie się częstych wymiotów, biegunek, problemów z trawieniem. Ponadto należy wykonać ultrasonografię brzucha, jeśli długotrwale zwiększył się obwód brzucha, pojawiła się krew w moczu, kale lub w drogach rodnych, znacząco spadła waga ciała, wystąpiły problemy z wypróżnieniem, długotrwale utrzymuje się gorączka oraz w przypadku urazu brzucha.
USG jamy brzusznej warszawa. Jak przebiega badanie?
USG jamy brzusznej to metoda całkowicie bezpieczna, bezbolesna i nieinwazyjna. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej (na plecach). Przed rozpoczęciem badania smaruje się brzuch osoby badanej specjalnym żelem, pomagającym szczegółowo określić stan wewnętrzny badanych narządów. Obraz badania widoczny jest na ekranie ultrasonografu. Badanie trwa około 30 minut. Prawidłowa ocena narządów jamy brzusznej utrudniona jest przez zalegająca treść pokarmową i gazy w żołądku, dwunastnicy czy jelitach. Aby tego uniknąć, na badanie USG jamy brzusznej należy zgłosić się na czczo. Nie wolno nic jeść przez 5 godzin przed badaniem, nie wolno palić papierosów, powinno się zażyć dwie kapsułki leków, eliminujących gazy jelitowe (np.: Espumisan czy Esputicon).