Skaner PET/MR w diagnostyce obrazowej

Skaner PET/MR w diagnostyce obrazowej

30 lipca, 2021 0 By Rocket MED

Wraz z idącą do przodu technologią, na rynku pojawiają się coraz to bardziej innowacyjne sposoby sprawdzania naszego stanu zdrowia. Obok znanych i powszechnie wykorzystywanych w polskich szpitalach aparatów RTG, TK oraz MR, spotykamy się teraz z pozytonową tomografią emisyjną, która jest pochodną medycyny nuklearnej. Warto podkreślić, że aktualnie możemy korzystać, chociażby z takich urządzeń jak skanery PET/MR. Wspomniane urządzenia umożliwiają przeprowadzenie hybrydowego badania obrazowego, w oparciu o technologię PET oraz MR.

Jak działa skaner PET/MR?

Skaner PET/MR to nowoczesne urządzenie, umożliwiające niesamowicie precyzyjną diagnostykę obrazową, stanowiącą hybrydę rezonansu magnetycznego oraz pozytonowej tomografii emisyjnej. O ile rezonans magnetyczny, czyli badanie wymienione jako pierwsze, jest przez większość z nas znane, o tyle o badaniu PET wiele ludzi wciąż nie ma pojęcia. Badanie PET jest stosunkowo nową metodą badania organizmu. Dzięki niej jesteśmy w stanie maksymalnie precyzyjnie diagnozować różnego typu patologie w obrębie naszego ciała. Badanie PET rejestruje metabolizm komórkowy poszczególnych organów i tkanek, pokazując nam ewentualne niepożądane zmiany w nich.

Pełen obraz diagnostyczny dzięki skanerowi PET/MR

Hybryda skanera PET i rezonansu magnetycznego to genialne rozwiązanie, które umożliwia nam zobaczenie pełnego obrazu diagnostycznego. Są na nim widoczne nie tylko elementy anatomiczne, ale także niepożądane, ewentualnie występujące zmiany w metabolizmie komórkowym. Badanie PET wykonywane samodzielnie, absolutnie nie przypomina zdjęć rentgenowskich, a do jego interpretacji potrzebna jest doświadczona osoba, zajmująca się diagnostyką obrazową.

W przypadku skanera PET/MR interpretacja wyników jest dużo szybsza i prostsza, a co za tym idzie, wszystko przebiega sprawniej. W przypadku tego badania wyniki dużo wcześniej trafiają do pacjenta, co pozwala na szybsze podjęcie ewentualnego leczenia, jeśli istnieje taka potrzeba.

Badanie skanerem PET/MR — wskazania

Skaner PET/MR ma szerokie zastosowanie. Urządzenie to jest wykorzystywane do diagnostyki, np. nowotworów. Skaner stosowany jest także w badaniach chorób serca, mózgu oraz stanów zapalnych wywołanych różnymi przyczynami, których określenie często jest mocno skomplikowane. Technologia tego typu pozwala na wykrycie zmian na wczesnym etapie, co dobrze rokuje pod kątem leczenia. Im wcześniej pacjent zacznie terapię, tym bardziej skuteczna może się ona okazać. Czas w leczeniu chorób nowotworowych gra kluczową rolę, dlatego w przypadku podejrzenia raka, warto zdecydować się na takie badanie.