Rodzaje i sposoby na leczenie tężyczki

Rodzaje i sposoby na leczenie tężyczki

31 stycznia, 2020 0 By Rocket MED

Rodzaje i sposoby na leczenie tężyczki

Jest to prosta w mechanizmie, lecz podstępna i ciężka do zdiagnozowania choroba. W jej wyniku dochodzi do skurczów mięśni i mrowienia różnych części ciała. Chory odczuwa cały szereg nieprzyjemnych wrażeń: prócz mrowienia występuje również zmiana temperatury skóry, drgawki, czy mimowolne skurcze i napięcie mięśni przez dłuższy czas. Można wyróżnić dwa typy tężyczki:

– jawną

– utajnioną

Tężyczka utajniona

Za jej wystąpienie odpowiedzialny jest niski poziom wapnia w mięśniach i we krwi. W czasie trwania choroby organizmu staje się nadpobudliwy, lecz nie występują mimowolne skurcze mięśni, ale mogą zostać wywołane poprzez nawet niewielki zewnętrzny bodziec. Niejednokrotnie powodem wystąpienia tężyczki jest chirurgiczne , przypadkowe usunięcie gruczołu przytarczycowego (najczęściej podczas operacji). Niewielka ilość wapnia we krwi, może wynikać z przyswajanych pokarmów, które są ubogie w ten pierwiastek, albo upośledzenia wchłaniania go w jelicie, choroby trzustki, czy niedoboru witaminy D.

Objawy: mrowienie i częste drętwienie kończyn, osłabienie i ciągłe zmęczenie, bezsenność, kurcz mięśni palców i twarzy, kołatanie i ból serca, wzdęcia.

Tężyczka jawna

Wiąże się ona z nieprawidłowością hormonalną. Występuje przeważnie po chirurgicznym zabiegu usuwania przytarczyc oraz podczas schorzeń autoimmunologicznych. Zakłócenia hormonalne często spowodowane są zanikiem grasicy. Tężyczka jawna może być również powodowana poprzez przyjmowanie leków moczopędnych.

Objawy: drżenie okolic ust, drętwienie i drżenie palców, bezsenność, osłabienie, zaburzenia pamięci, napinanie mięśni twarzy, przykurcze, rozdrażnienie, omdlenia z drgawkami.

Jakie są objawy tężyczki?

Pierwszym i najważniejszym objawem są bolesne, mimowolne skurcze mięśni. Zaczynają się od rąk, poprzez przedramiona, ramiona, twarz, klatkę piersiową, kończąc na nogach. Kolejne objawy to skurcz mięśni krtani, oskrzeli, powiek, a także podwójne widzenie, drętwienie palców, migrena i światłowstręt.

Choroby zwiększające ryzyko zachorowania:

– alergie

– choroby tarczycy

– cukrzyca

 Jakie badania należy zrobić, by rozpoznać chorobę?

– echokardiografia

– elektrokardiografia

– elektroencefalografia

– EMG

 

Sposoby na wyleczenie tężyczki

Leczenie chorego zawsze przeprowadzane jest w szpitalu. W dużej mierze wystarczy podawać osobom chorym wapń. Główny proces leczenia opiera się na suplementacji. Odpowiednio albo podawana jest sól wapnia w postaci chlorku wapnia, bądź glukonianu wapnia, lub magnezu.

Najważniejsze w zapobieganiu tej choroby jest odpowiednia dieta, zwłaszcza unikanie substancji, które w łatwy sposób wypłukują z organizmu wapń i magnez, a co za tym idzie utrudniają wchłanianie tych minerałów.

Materiał powstał we współpracy z serwisem medycznym etwojfarmaceuta.pl