Rękawiczki medyczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Rękawiczki medyczne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

5 maja, 2022 0 By Rocket MED

Rękawiczki w branży medycznej to oczywistość, jednak nie zawsze tak było. Po co się je stosuje i przed czym chronią? Jakie rękawiczki należy zakupić, aby czuć się bezpiecznie?

Co to są rękawiczki medyczne?

Rękawiczki medyczne to produkt stosowany w branży medycznej. W zależności od materiału z jakiego są wykonane mogą być jednorazowego lub wielorazowego użytku. Rękawiczki medyczne są stosowane głównie przez lekarzy i pielęgniarki podczas procedur medycznych. Chronią one zarówno pacjenta jak i osoby wykonujące procedurę przed przenikaniem bakterii i wirusów.

Jakie muszą być rękawiczki medyczne?

Rękawiczki medyczne muszą być wykonane z materiału, który jest odporny na przenikanie bakterii i wirusów. Powinny także dobrze przylegać do dłoni, aby zapobiec przenikaniu drobnoustrojów podczas dotykania pacjenta lub innych przedmiotów.

Rozmiary rękawiczek medycznych mogą się różnić w zależności od producenta. Najczęściej spotykane rozmiary to S, M i L.

Gdzie można kupić rękawiczki medyczne?

Rękawiczki medyczne można kupić w aptekach oraz sklepach medycznych. Cena rękawiczek medycznych jest zazwyczaj uzależniona od materiału, z jakiego są wykonane oraz od rozmiaru.  Do najpopularniejszych producentów rękawiczek medycznych należą: Ansell, Medisafe, Semperit, Hartmann, Curad.

Czy rękawiczki medyczne chronią przed koronawirusem?

Rękawiczki medyczne mogą pomóc w zapobieganiu przenikaniu koronawirusa, jednak nie są w stanie całkowicie go zatrzymać. Aby skutecznie chronić się przed koronawirusem należy stosować się do innych zaleceń, takich jak mycie rąk i izolowanie się od innych osób.

Kilka słów o historii higieny w medycynie

Bakterie zostały odkryte w 1674 roku przez Antoniego van Leeuwenhoeka, natomiast wirusy zostały odkryte przez francuskiego lekarza Louisa Pasteura w 1879 roku. Kiedyś lekarze nie używali rękawiczek, ponieważ nie wiedzieli, że istnieje taka potrzeba! Niestety, Choroby, które przenoszą się przez kontakt z krwią, to m.in. HIV, żółta febra, wirusowe zapalenie wątroby i świńska choroba krwotoczna, natomiast ę przez kontakt z ludzkimi wydzielinami przenoszą, to m.in. grypa, polio, ospa wietrzna i dur brzuszny.

Z dzisiejszej perspektywy wydaje się to straszne, ale niestety faktem jest, że tysiące ludzi mogłoby żyć dłużej, gdyby nie nieświadomość rzeczy, które dziś są dla nas oczywiste.