Regeneracja uszkodzonej bariery hydrolipidowej skóry

Regeneracja uszkodzonej bariery hydrolipidowej skóry

25 września, 2021 0 By Rocket MED

 

Skóra to największy narząd naszego organizmu o złożonej budowie i wielu funkcjach. Składa się z trzech warstw naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek, czyli najbardziej zewnętrzna warstwa naszej skóry pokryta jest barierą hydrolipidową zbudowaną głównie z ceramidów, cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Produkowane są one przez gruczoły łojowe i potowe ochraniające skórę przed czynnikami zewnętrznymi oraz nadmierną utratą wody. Uszkodzenie bariery hydrolipidowej jest powszechnym problemem w pielęgnacji skóry.

Kiedy następuje uszkodzenie bariery hydrolipidowej?

Najczęściej następuje w wyniku zbyt agresywnej pielęgnacji. Stosowanie wielu składników aktywnych, złuszczający, przyczynia się do przyspieszonego złuszczania zewnętrznych warstw naskórka, dając pożądany efekt rozświetlenia i ujednolicenie skóry, przy jednoczesnym uszkodzeniu bariery hydrolipidowej. Szeroka dostępność preparatów pielęgnacyjnych w drogeriach i aptekach oraz ich mnogość powoduje, że coraz częściej spotykamy się z sytuacją, kiedy są one używane w sposób niewłaściwy. Szczególnie niebezpieczne może być tutaj zbyt częste stosowanie kwasów oraz retinoidów, które są obecnie bardzo popularne. Uszkodzenie może wystąpić także przy stosowaniu nieodpowiednich preparatów do mycia np. mydła o pH zasadowym. Dawniej uszkodzenie bariery hydrolipidowej pojawiały się często u osób z trądzikiem, które stosowały preparaty na bazie alkoholu. Uszkodzenie może także wystąpić przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, silnym promieniowaniu UV, niskiej temperaturze oraz silnym wietrze.

Objawy uszkodzenia bariery hydrolipidowej

Bariera hydrolipidowa stanowi swego rodzaju mur ochronny, który izoluje przed czynnikami zewnętrznymi oraz zabezpiecza przed nadmierną utratą wody. Uszkodzenie tego płaszcza ochronnego powoduje, że skóra staje się wysuszona, reaktywna i zaczerwieniona. Może się również pojawić uczucie zaczerwienienia i swędzenia oraz zaostrzenie trądziku, gdyż pozbawiona ochrony skóra stanowi idealne środowisko dla bakterii. Dodatkowo częściej pojawiają się stany zapalne, przebarwienia oraz alergie skórne.

Jak odbudować barierę hydrolipidową?

Makijaż usuwaj za pomocą płynów micelarnych lub łagodnych emulsji. Do mycia stosuj dermokosmetyki dostępne w aptece, przeznaczone do skór wrażliwych. Stosuj nawilżanie dwuetapowe. W pierwszym etapie emulsją, tonikiem bądź esencją, a następnie regeneracyjnym kremem nawilżającym. W tym przypadku świetnie sprawdzi się krem na atopowe zapalenie skóry Bepanthen, który zawiera lipidy lameralne i ma udowodnione działanie wspomagające regeneracje skóry. Łagodne oczyszczanie oraz silne nawilżanie w połączeniu z codziennym makijażem może przyczynić się do okluzji porów i występowania zmian zaskórnikowych oraz trądzikowych dlatego w późniejszych etapach leczenia warto włączyć łagodne peelingi enzymatyczne stosowane maksymalnie raz do dwóch razy w tygodniu. Obserwujmy na naszą skórę, to jak się zachowuje, kiedy jest ściągnięta, zaczerwieniona i na bieżąco dostosowujemy pielęgnację do jej potrzeb.