Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – Najczęstsze objawy POChP
Na POChP, czyli Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, cierpi coraz większa liczba Polaków. Okazuje się bowiem, że na terenie naszego kraju choruje na nią około 2 milionów osób, a wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie się stale powiększać. I trudno się temu dziwić – kiepska jakość powietrza, smog, zanieczyszczenia komunikacyjne… Wszystko to wpływa na jakość naszych płuc. I to bynajmniej nie pozytywnie. Jako że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może dopaść każdego, zapewne zastanawiasz się, jakie są najczęstsze przyczyny i objawy POChP. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!
POChP – Lista najczęstszych przyczyn zgonów
Zacznijmy jednak od początku, a więc od wyjaśnienia, czym właściwie jest POChP. To przewlekła choroba płucna, która obecnie znajduje się na czwartym miejscu na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Informacja ta, niewątpliwie, szokuje, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w latach dziewięćdziesiątych było to miejsce… Szóste. Oznacza to, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc na przestrzeni zaledwie trzydziestu lat wspięła się w górę aż o dwa miejsca. Żeby tego było mało, prognozy wskazują, że POChP niebawem znajdzie się na miejscu trzecim. Jakie są zatem najczęstsze objawy owej jednostki chorobowej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części tekstu.
Omówienie zagadnienia obturacji
Zanim jednak przejdziemy do omówienia podstawowych objawów POChP, skupmy się jeszcze na moment na samej nazwie choroby. Słowem, które niezwykle często budzi wątpliwość, jest obturacja. Czym zatem jest to obcobrzmiące zagadnienie? Obturacja to nic innego, jak medyczny termin określający… Zwężenie. W przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mówimy oczywiście o zwężeniu dróg oddechowych pacjenta – to właśnie dlatego osoby cierpiące na omawianą przez nas chorobę bardzo często odczuwają spadek kondycji i systematycznie pojawiające się duszności.
Najczęstsze objawy POChP
A jeśli już o dusznościach mowa, najwyższa pora na przejście do meritum. Jak zostało wyżej wspomniane, podstawowymi symptomami Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc są duszności o charakterze przewlekłym oraz znaczące obniżenie tolerancji wysiłku. To jednak nie jedyne objawy POChP, z którymi możemy się spotkać. Poniżej znajdziesz listę symptomów, które mogą (ale nie muszą!) wskazywać na to, że cierpisz na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
- Przewlekły kaszel – Jeśli od pewnego czasu odczuwasz gwałtowne i systematyczne ataki kaszlu, to niewątpliwie oznaka, że w Twoim organizmie dzieje się coś złego. Napady kaszlu mogą wskazywać na POChP lub inną chorobę płucną; to właśnie dlatego takowe symptomy jak najszybciej należy konsultować z lekarzem.
- Odkrztuszanie plwociny – Podczas ataków kaszlu pacjenci bardzo często wykrztuszają tak zwaną plwocinę, a więc wydzielinę płucną, która składa się z następujących elementów: ślina, komórki złuszczonego nabłonka, resztki pokarmowe. Nierzadko zdarza się, że flegma zawiera w sobie także krew lub ropę. To jednoznaczny sygnał, że Twoje płuca nie są w dobrej kondycji!
Więcej na temat objawów przeczytasz na portalu Oddychajmy: https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/. To portal dedykowany osobom, które są zainteresowane tematyką własnego zdrowia i chcą czerpać wiedzę wyłącznie z zaufanych źródeł. Strona zrzesza sprawdzone informacje i rzetelne badania, które mogą pomóc choremu w podjęciu pierwszych kroków do badań, a w efekcie – do skutecznej diagnozy.
Podstawowe przyczyny POChP
Dobrze – wiesz już, jakie są podstawowe objawy POChP. A co z przyczynami? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką listę czynników, które mogą wpłynąć na rozwinięcie się omawianej przez nas choroby.
- Papierosy – To przyczyna, która wydaje się być najbardziej oczywista. Wyroby tytoniowe zawierają w sobie ponad 4200 substancji chemicznych, spośród których znaczna część ma udokumentowane działanie toksyczne. Właśnie dlatego nałogowi palacze stanowią aż 90% spośród wszystkich osób cierpiących na POChP!
- Zanieczyszczenia – Wspomniany powyżej smog oraz zanieczyszczenia komunikacyjne również wpływają na stan naszych płuc. Czy wiesz, że aż sześć polskich miast znalazło się na liście dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich?
- Praca w pyle – Nie bez przyczyny górnicy, hutnicy i pracownicy tartaku to osoby, które są najbardziej narażone na choroby płuc. To właśnie oni spędzają bowiem znaczną część doby w środowisku pyłowym, co niewątpliwie jest jednym z podstawowych czynników rozwoju POChP.
Podsumowując…
W tym artykule przedstawiliśmy Ci podstawowe przyczyny oraz najczęstsze objawy POChP. Jeśli zatem wiesz, że wskazane powyżej czynniki dotyczą właśnie Ciebie, a od pewnego czasu obserwujesz u siebie niepokojące symptomy, czym prędzej zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalna, jednak można z nią walczyć w sposób objawowy, zatem im szybciej dowiesz się, czy coś Ci dolega, tym lepiej!