Plastikowe, metalowe, a może z acetatu? Jakie oprawki damskie wybrać?
Okulary składają się z dwóch podstawowych elementów – szkieł i oprawek. Te drugie mogą być wykonane z różnych materiałów, którego zastosowanie warunkuje nie tylko wygląd oprawek, ale także wygodę ich noszenia oraz trwałość. Wybierając odpowiednie dla siebie oprawki damskie, warto zwrócić uwagę nie tylko na estetykę konkretnego modelu, ale przede wszystkim na właściwości materiału, na bazie którego powstał. To klucz do zadowolenia z korzystania z nowych okularów oraz gwarancja tego, że w dobrym stanie posłużą nam przez odpowiednio długi czas.
Z jakich materiałów powstają oprawki damskie?
Wybierając nową parę okularów, większość z nas kieruje się aktualnymi trendami. Najchętniej sięgamy po oprawki w modnych kształtach i kolorach, sprawdzając czy pasują one do naszej urody i czy nasza twarz wygląda w nich korzystnie. Mało kto weryfikuje natomiast, z czego wykonane są upatrzone przez niego oprawki. To spory błąd, gdyż materiał wykonania oprawek jest równie istotny, co ich design. Oprawki damskie w dzisiejszych czasach powstają głównie z trzech materiałów – plastiku, metalu i acetatu.
Coraz powszechniej dostępne są także oprawki damskie z Ultem – innowacyjnego tworzywa opatentowanego przez NASA. Nie brakuje także oprawek ekologicznych, którymi szczególnie powinny zainteresować się osoby korzystające z eko rozwiązań w różnych sferach swojego życia. Oprawki damskie mogą być także wykonane z metali szlachetnych, skutecznie łącząc w sobie walory użytkowe z dekoracyjnymi i biżuteryjnymi. Nie brakuje także rozwiązań, do których stworzenia wykorzystano połączenie kilku różnych materiałów.
Jaki materiał najlepiej nadaje się na oprawki damskie?
Oprawki damskie powinny być wykonane przede wszystkim z trwałych i solidnych materiałów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku okularów, które kupujemy do codziennego użytku z myślą o korzystaniu z nich przez co najmniej kilka lat. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są obecnie oprawki damskie z acetatu. Jest to materiał, który charakteryzuje się lekkością, posiada właściwości antybakteryjne, a także uznawany jest za bardziej ekologiczny niż plastik – acetat szybciej ulega bowiem biodegradacji, co może mieć znaczenie dla osób poszukujących przyjaznych naturze rozwiązań. Wybierając oprawki z acetatu, warto jednak mieć świadomość, że posiadają one stosunkowo niską odporność na uszkodzenia mechaniczne – należy więc obchodzić się z nimi z dużą ostrożnością.
Kobiety poszukujące bardziej solidnych i wytrzymałych oprawek, powinny sięgnąć po rozwiązania wykonane z tworzyw sztucznych, np. z pochodnych nylonu. Tego typu produkty są lekkie, solidne i odporne na odkształcenia – świetnie nadają się więc zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Podobne właściwości wykazuje Ultem – innowacyjny materiał, z którego od niedawna produkuje się nowoczesne oprawki damskie. Warto zainteresować się także rozwiązaniami metalowymi, a szczególnie oprawkami z tytanu, które są lekkie, trwałe i odporne na korozję. Nieco tańszą alternatywą dla tytanu są natomiast oprawki ze stali nierdzewnej, które również posiadają świetne właściwości użytkowe.