Okulista – kiedy należy umówić się na wizytę?
Najczęściej o okuliście pacjenci myślą, gdy z ich wzrokiem zaczyna dziać się coś niedobrego. Okulista zajmuje się leczeniem wad i chorób narządów wzorku, ale jest przydatny również w działaniach profilaktycznych. Badania u tego specjalisty pomagają również w zdobyciu prawa jazdy lub zezwalając na dopuszczenie do pracy. Warto wiedzieć, kiedy nie wolno zwlekać z wizytą i dlaczego profilaktyka tego narządu jest tak ważna.
Jak wygląda wizyta u okulisty?
Opieka medyczna pozwala pacjentom na dbanie o stan zdrowia i dobre samopoczucie. W ofercie przychodni znajdują się często wizyty u okulisty, którego rola w profilaktyce i leczeniu chorób oczu jest nieoceniona. Współcześnie, gdy lekarze mają dostęp do najnowszych technologii, możliwe jest bardzo dokładne zbadanie wzroku. Wczesne wykrycie i leczenie nieprawidłowości daje wysokie szanse na powodzenie. Wizyta u lekarza okulisty zaczyna się najczęściej wywiadem i badaniem przedmiotowym wzroku. Lekarz ocenia wygląd powiek, ich ruchomość oraz wielkość gałek ocznych i wygląd oczodołu. W późniejszym etapie bada się ostrość widzenia, za pomocą tablic Snellena i komputerowego badania wzroku. Do popularnych badań w okulistyce zalicza się także: badanie pola widzenia, badanie dna oka, badanie ciśnienia w gałce ocznej, a także optyczną konherentną tomografię OCT. Badania są bezbolesne, chociaż u bardziej wrażliwych pacjentów mogą powodować lekki dyskomfort. Wykonuje się je również u dzieci, które dzięki sympatycznym specjalistom przechodzą je bardzo dobrze. Wszelkie działania, jakie podejmuje lekarz, mają na celu we wczesnym etapie wykrycie niepokojących zmian. Nierzadko zachodzi problem, w którym pacjenci zgłaszają się do okulisty zbyt późno. Profilaktyka jest tu kluczowa, ze względu na fakt, że wiele schorzeń może rozwinąć się w sposób niezauważalny dla pacjenta.
Jakie są sygnały, świadczące o tym, że pacjent powinien udać się do lekarza okulisty?
Dopóki z oczami jest wszystko w porządku, pacjenci niechętnie korzystają z profilaktyki. Jest to spory błąd, który może kosztować ich zdrowie. Nie wszystkie wady i choroby od razu dają sygnał, że dzieje się coś złego. Z pewnością na uwagę pacjenta powinny zasługiwać takie sygnały jak: mrużenie i wytężanie wzroku podczas oglądania telewizji, czytania czy wypatrywania czegoś, zbyt częste mruganie, stany zapalne spojówek, problemy z ostrością widzenia, bóle głowy, widoczne zmiany w gałce jak np. pęknięcia naczynek, odczuwanie notorycznego zmęczenia oczu, pieczenie, swędzenie, uczucie suchych oczu lub piasku pod powiekami. Jeśli pacjent zauważy któryś z tych objawów, powinien niezwłocznie udać się na wizytę kontrolną. Również osoby, które posiadają stwierdzone wady wzroku, nie mogą zapominać o corocznym badaniu. Wiele wad może się pogłębiać lub cofać, więc potrzebne jest opracowanie nowego planu leczenia i jego natychmiastowe wdrożenie. Ponadto, w zależności od schorzenia, może być zalecone leczenie farmakologiczne w celu zahamowania rozwoju choroby lub złagodzenia jej objawów. Więcej na temat opieki medycznej z zakresu badań oczu znajdziesz na https://cmp.med.pl/.