Na czym polega histerosalpingografia?

Na czym polega histerosalpingografia?

16 maja, 2022 0 By Rocket MED

W gabinecie ginekologicznym mogą zostać wykonane różnego rodzaju badania. Jednym z nich jest histerosalpingografia, czyli badanie rentgenowskie macicy i jajowodów, które wymaga wcześniejszego zastosowania kontrastu. Histerosalpingografia (HSG) nie jest badaniem wykonywanym u każdej kobiety. Na czym polega RTG macicy i jajowodów? W jakim celu jest wykonywane? Wyjaśniamy.

Histerosalpingografia – wskazania

„Histerosalpingografia” to termin, którego znaczenia wiele osób nie rozumie. Nie ma się czemu dziwić, bo badanie to nie jest wykonywane u każdej kobiety, choć zaliczane jest do grupy obrazowych badań ginekologicznych. Podczas kontrolnej wizyty u ginekologa najczęściej wykonywane jest tradycyjne badanie ginekologiczne oraz badanie USG przez powłoki brzuszne i USG przezpochwowe. Jeżeli zostaną ujawnione ewentualne nieprawidłowości lub wskazują na nie zgłaszane przez pacjentkę objawy, to wówczas może zostać zalecone wykonanie badania histerosalpingograficznego. Dbanie o zdrowie układu rozrodczego jest niezwykle ważne, dlatego każda kobieta powinna konsultować niepokojące ją objawy z ginekologiem oraz pamiętać o systematycznych wizytach kontrolnych.

Badanie histerosalpingograficzne, czyli RTG macicy i jajowodów, jest badaniem wykonywanym z konkretnych wskazań. Lekarz ginekolog wykonuje je w celu poszerzonej diagnostyki różnych schorzeń oraz oceny budowy anatomicznej macicy, stanu wyściełającej ją błony śluzowej, jak również drożności jajowodów i stanu zdrowia przydatków. Badanie histerosalpingograficzne wykonuje m.in. Ginekolog – położnik Anna Kluz-KowalNajczęściej RTG macicy i jajowodów wykonywane jest na etapie diagnostyki niepłodności, a także w celu wykrycia polipów oraz guzów macicy i jajowodów.

Histerosalpingografia – jak przebiega badanie?

Histerosalpingografia jest badaniem, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Przed wykonaniem badania RTG konieczne jest przeprowadzenie innych badań m.in. badania ultrasonograficznego oraz pobranie wymazu z pochwy. Co więcej, na etapie diagnostyki różnych schorzeń, może być konieczne wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych. W dniu poprzedzającym badanie kobieta nie może jeść obfitej ciężkostrawnej kolacji; to samo tyczy się porannego posiłku w dniu badania. Tuż przed badaniem wykonuje się lewatywę.

Zanim zostanie wykonane zdjęcie RTG, podawany jest środek rozkurczowy w czopku, a także kontrast, który wypełnia jamę macicy i jajowody, pomagając uwidocznić ewentualne nieprawidłowości. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to przed badaniem może zostać zastosowane znieczulenie ogólne. Badanie najczęściej wykonywane jest na fotelu ginekologicznym. Trwa kilkanaście minut i wiąże się z odczuwaniem pewnego dyskomfortu podczas zakładania wziernika, a także podawania kontrastu. W zależności od tego, w jakim celu przeprowadzana jest histerosalpingografia wykonuje się jedno, dwa lub więcej zdjęć RTG. Po badaniu może pojawić się ból podbrzusza oraz delikatne plamienie.