Łokieć tenisisty
Łokieć tenisisty
Zawodowi sportowcy, lub po prostu aktywni ludzie, bardzo często narażeni są na urazy, lub zwyrodnienia, typowe dla poszczególnych dyscyplin sportowych. Bardzo często dzieje się tak, że sportowcy po przejściu na sportową emeryturę odczuwają skutki zawodowego uprawiania sportu przez jeszcze długie lata. W takich przypadkach potrzebne są rehabilitacje, a nawet zabiegi, które uśmierzają ból. Jedną z częstszych przypadłości jest tak zwany łokieć tenisisty, choć nie tylko tenisistą się on przytrafia. Czym się on charakteryzuje i czy jest naprawdę dokuczliwą przypadłością? Co ciekawe, nazwa ta jest dość mylna – łokieć tenisisty to schorzenie łokcia, które przytrafia się częściej innym grupom zawodowym, takim jak informatycy, niż naprawdę tenisistą.
Skąd bierze się łokieć tenisisty?
Mylne są stwierdzenia, że łokieć tenisisty to mocny stan zapalny ścięgna. Trzeba zacząć od tego, że schorzenie te objawia się bólem po boku łokcia, najczęściej w trakcie ruchu nadgarstka lub pracy dłoni. Przez wiele lat mylnie twierdzono, że przyczyną tego bólu, jest stan zapalny ścięgien. W trakcie dokładniejszych badań stwierdzono jednak, że jest to zmiana degeneracyjna. Do zmiany takiej dochodzi wskutek licznych mikro urazów, na które nawet nie zwracamy uwagi w trakcie pracy. Wszystko to powoduje uszkodzenia struktur włókien kolagenowych, a w efekcie ból. Właściwie więc każdy, kto pracuje dłońmi, może nabawić się właśnie tego schorzenia, które przypisane jest tenisistą.
Jak poradzić sobie z łokciem tenisisty?
Bardzo często odczuwając co jakiś czas ból w okolicach łokcia, podchodzimy do tego lekceważąco. Kiedy ból staje się coraz silniejszy, wtedy idziemy do ortopedy, lub lekarza pierwszego kontaktu, jednak w takich przypadkach czasem bywa już za późno, by można było pomóc natychmiastowo. Przez długi czas udawało im się to, podając pacjentom leki, które w składzie miały sterydy. Niestety, leki te nie do końca działały, ponieważ uśmierzały tylko ból, a nie działały na jego przyczynę. Łokieć tenisisty musi być leczony w nieco inny sposób, by poradzić sobie z nim kompleksowo. Przede wszystkim polecane są wszelkie zabiegi fizjoterapeutyczne. Potrafią one zdziałać cuda, jeśli są dobrze dobrane i stosowane w odpowiedniej ilości.
Jakie zabiegi na łokieć tenisisty?
Jeśli już lekarz stwierdzi u nas taką, a nie inną dolegliwość, to wskazane jest, by prócz uśmierzania bólu stosować też terapię która poradzi sobie z źródłem problemu. Większość zabiegów pomagających w tym problemie wykonują fizjoterapeuci. Wskazane są głębokie masaże, które w efekcie dają bardzo dużą ulgę. W niektórych przypadkach zalecane jest także użycie fali uderzeniowej. Zabieg ten jest bezbolesny i nie ma zbyt dużo przeciwwskazań, a świetnie stymuluje regeneracje tkanek, oraz działa przeciwbólowo. Fala uderzeniowa jest wykonywana zazwyczaj w kilku krótkich zabiegach, jednak intensywność jej i częstotliwość dostosowywane jest całkowicie indywidualnie, w zależności od problemu i stanu zdrowia pacjenta.