Laserowe usuwanie tatuażu Gdańsk
Laserowe usuwanie tatuażu Gdańsk
Laserowe usuwanie tatuażu Gdańsk powinno zostać poprzedzone właściwie przeprowadzoną konsultacją lekarską. Na miesiąc przed planowanym zabiegiem trzeba zrezygnować z wszelkich metod opalania, nie tylko tylko tych naturalnych, ale również z opalania w solarium. Pozbywanie się rysunku ze skóry wymagać będzie przeprowadzenia co najmniej kilku zabiegów, które muszą być powtarzane w regularnych odstępach czasu.
Światło emitowane przez laser posiada spójną wiązkę, zaś jego promienie mają taką samą długość fali. Tego rodzaju precyzja sprawia, iż wiązka laserowa może zostać skierowana wyłącznie w jeno miejsce. Zapewnia to właściwy poziom bezpieczeństwa i dlatego jest stosowane w medycynie, w tym między innymi w dermatologii.
Przyczyny usuwania tatuażu
Wielu z nas wykonuje tatuaże pod wpływem pewnego impulsu, zapominając przy tym, iż jest trwały element dekoracyjny na naszej skórze. Amerykańska Akademia Dermatologii podaje, iż aż 36% osób, które są posiadaczami tatuaży żałuje, że je w ogóle wykonało. Jedną spośród najbardziej istotnych przyczyn usuwania tatuaży jest chęć zdobycia wymarzonego zatrudnienia, jak i osiągnięcia wyższej pozycji w hierarchii społecznej. Z przeprowadzonych ankiet wśród pracodawców wynika, iż 17% ankietowanych nie zatrudniłoby pracownika mającego tatuaż, 36% uzależnia decyzję o zatrudnieniu od wielkości rysunku, 20% jest raczej na tak, zaś tylko 27% zadeklarowało w takim przypadku zatrudnienie.
Powodem, dla którego poddajemy się usuwaniu tatuaży jest także zmiana własnych upodobań. W USA około 17% posiadaczy tatuażu żałuje takiej decyzji, 5% wykonuje inny rysunek na bazie poprzedniego tatuażu, zaś 11% podjęło decyzję o jego całkowitym usunięciu. Natomiast w Niemczech ankieta, która została przeprowadzona przez doktor Anette Kleina że Szpitala Uniwersyteckiego w Regensburgu pokazała, iż 29% uważa je za przejaw młodzieńczej głupoty, 28% chce usuwać tatuaże że względów estetycznych, 11% wskazuje tak zwane przyczyny zawodowe, 6,5% na prośbę partnerki/partnera, zaś 2% ze względów zdrowotnych.
Laserowe usuwanie tatuażu – przed zabiegiem
Zabieg laserowego usuwania tatuażu może być przeprowadzony w specjalistycznych klinikach dermatologicznych, w gabinetach kosmetycznych, w centrach laseroterapii, jak również w studiach tatuażu. Wybranie właściwego miejsca, w którym zostanie wykonane laserowe usuwanie tatuażu powinno być dobrze przemyślaną decyzją. Należy korzystać przy tym z usług placówek posiadających odpowiednie certyfikaty, które zapewniają nas o bezpiecznym przeprowadzaniu zabiegu. Równie istotne jest to, aby jeszcze przed zgłoszeniem się do specjalisty poddać się szczegółowej konsultacji lekarskiej. Podczas niej lekarz sprawdzi, czy na skórze nie wystąpiły zmiany chorobowe, w obrębie których zdecydowanie przeciwwskazane stanie się użycie lasera. Jeżeli będą one zlokalizowane, trzeba je koniecznie uzyskać, albo poddać leczeniu jeszcze przed zastosowaniem laseroterapii. Na ogół niebezpieczne znamiona albo pieprzyki są usuwane w czasie zabiegu chirurgicznego. Jak już wspomniano powyżej, minimum miesiąc przed wykonaniem zabiegu należy zrezygnować z jakiekolwiek opalania się – zarówno w solarium, jak i na słońcu. Warto mieć na uwadze, iż usuwanie tatuaży nie należy zdecydowanie do łatwych zabiegów. Wiele spośród metod pozostawia blizny na stałe, albo też jest po prostu nie zawsze skuteczna.
Czy możliwe jest bezpieczne usunięcie tatuażu?
Odpowiedź na powyższe pytanie będzie oczywiście twierdząca. Najlepszymi efektami odznacza się zdecydowanie w takim przypadku laseroterapia. Jej trudność uzależniona jest od tego, jak głęboko w skórę został wprowadzony barwnik, jak również jaka była jego pierwotna gęstość. Kolejny istotny element to rodzaj użytego pigmentu, jak i wymiary tatuażu. Co istotne, całkowite usunięcie barwnika, który został użyty celem wykonania tatuażu będzie niemożliwe. Nawet wówczas, kiedy tatuaż staje się niewidoczny, pigment pozostanie w głębszych warstwach skóry. Najtrudniej będzie usunąć wysunie, który został wykonany przez amatora, gdyż pigment nierzadko bywa ułożony w nierównych odstępach.
Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?
Laserowe usuwanie tatuażu jest wieloetapową metodą. Jedna sesja trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Pacjent, który poddaje się zabiegowi musi znajdować się w pozycji leżącej. Jego oczy chronione są przed laserem dzięki specjalnym okularom. Celem usunięcia pigmentu ze skóry wykorzystuje się lasery Q-Switch, które są niezastąpione podczas usuwania ciemniejszych tatuaży. Zadowalające efekty uzyskamy nawet już po dwóch, albo trzech sesjach. Wygląda to niczym odbarwienie na skórze, które możemy wytatuować barwnikiem w kolorze skóry pacjenta. A medycynie wykorzystywane są również lasery rubinowe albo neodymowe. Ich cechą charakterystyczną jest wysyłanie bardzo krótkiego impulsu, który ma wysoką gęstość energetyczną. Działają dzięki powierzchownemu uszkadzaniu naskórka, które doprowadza do rozbijania cząsteczek pigmentu na małe fragmenty. Mogą one być pochłonięte przez makrofagi, inaczej komórki żerne, które występują naturalnie w naszym organizmie. Skóra oczyszcza się zatem w zupełnie naturalny sposób. Celem całkowitego pozbycia się tatuażu taką metodą, trzeba będzie poddać się 4-6 sesjom zabiegowym. Można je wykonywać w odstępach 4-tygodniowych. Przerwy będą konieczne, gdyż w tymże czasie naskórek podlega regeneracji, zaś pigment jest w sposób stopniowy usuwany. Zauważymy to w postaci rozjaśnienia się tatuażu.
Warto mieć na uwadze, iż u niektórych pacjentów laserowe usunięcie tatuażu powinno być połączone wraz z zabiegiem wykonywanym laserem frakcyjnym CO2. Przyspiesza on procesy regeneracyjne skóry, dzięki temu blizna dość szybko znika. Może stać się konieczne również naświetlanie lampą diodową, które przyspiesza dodatkowo proces gojenia się naskórka. Usuwanie tatuażu spowoduje dyskomfort, niemniej trudno go nazwać bólem. Dolegliwości, które związane są z wykonywaniem rysunku na skórze są dużo bardziej nieprzyjemne. Ponadto podczas zabiegu stosowane są nadmuchy z zimnego powietrza. Ich zadaniem jest zwiększanie komfortu pacjenta, jak i zmniejszenie odczucia pieczenia. Po zakończeniu sesji, na skórę zakładany jest jałowy opatrunek.
Efekty laserowego usuwania tatuażu
Naskórek po laserowym usuwaniu tatuażu bardzo szybko się goi. Podczas procesu regeneracji, pojawić się mogą niewielkie strupki. Później odpadają, a pod nimi uwidacznia się zaczerwieniony naskórek. Po następnych sesjach usunięcia tatuażu skóra jest niezwykle wrażliwa, dlatego trzeba o nią zadbać, głównie poprzez jej natłuszczanie. Trzeba ją również pokrywać kremem mającym wysoki filtr. Naskórek odzyska swój naturalny kolor po ok. 1-3 latach. Po zabiegu laserowego usuwania tatuażu, powikłania pojawiają się bardzo rzadko. Wśród nich można wymienić przebarwienia, trwałe albo tymczasowe, infekcje oraz blizny. Koszty zabiegu są zależne od wymiarów tatuażu na skórze, jak i od jakości z jaką został wykonany. Cenę zabiegu podaje się podczas wstępnie przeprowadzanej konsultacji lekarskiej. Jest to na ogół 200 złotych w górę.