Jakie suplementy dla uprawiających sport?

Jakie suplementy dla uprawiających sport?

7 listopada, 2022 0 By Rocket MED

Troska o to, by dostarczać sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest ważna w odniesieniu do każdego. Nie będzie żadnym zaskoczeniem stwierdzenie, że organizm osób uprawiających regularnie sport ma większe wymagania niż tych, które prowadzą raczej bierny tryb życia. W związku z tym muszą one zwracać jeszcze większą uwagę na to, co sobie dostarczają wraz z pożywieniem i nie tylko. Ludzie uwielbiający wysiłek fizyczny powinny bardzo dbać nie tylko o swoją dietę, ale także dobrać odpowiednią suplementację.

Dlaczego aktywni fizycznie potrzebują suplementów?

Nie jest tajemnicą, że aby prawidłowo funkcjonować, nasz organizm potrzebuje różnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Podstawowym ich źródłem powinna być dieta, jednakże trudno jest skomponować swój jadłospis tak, by nic mu nie brakowało. Stwierdzenie to jest szczególnie prawdziwe w odniesieniu do sportowców i osób pracujących fizycznie. Dlaczego?

 

Sportowcom, którzy chcą osiągać satysfakcjonujące ich wyniki, potrzebne jest więcej energii niż przeciętnemu Kowalskiemu. Odpowiednio dobrana suplementacja może się istotnie przyczynić do zwiększenia ich wydajności, a zatem także odblokowania pełnego potencjału. Jest tak zwłaszcza w tych dyscyplinach, które wymagają od zawodników dużo siły, takich jak podnoszenie ciężarów. Odpowiednie odżywienie organizmu przyczynia się nie tylko do większej aktywności, ale także mniejszych bólów mięśniowych i szybszej regeneracji po treningach.

 

Wysiłek fizyczny nie tylko spala kalorie, ale przyczynia się także do zużycia składników odżywczych. Dlatego sportowcy naturalnie potrzebują ich w zwiększonej ilości. Oczywiście podstawą powinna być zdrowa, pełnowartościowa i zbilansowana dieta, jednak nierzadko potrzebne okazuje się wsparcie w postaci suplementów. Jednak przed ich zakupem warto zrobić badania, które wykażą ewentualne niedobory.

Co najczęściej suplementują sportowcy?

Gdy nasz organizm skonfrontowany jest z dodatkowymi wyzwaniami, zwiększa się zapotrzebowanie szczególnie na kilka składników. Dużym udogodnieniem jest to, że w ich poszukiwaniu nie trzeba biegać po aptekach i można je dostać w jednym miejscu. Możliwe jest to dzięki szerokiej ofercie takich dystrybutorów suplementów diety jak Natural Pharmaceuticals, gdzie sportowa dusza może znaleźć wszystko, czego potrzebuje. Co to konkretnie może być?

 

Osoby trenujące, tak jak każdy, powinny zadbać o dostarczanie sobie podstawowych składników, których często brakuje w naszej diecie. Do takich należą bez wątpienia witaminy B i D, na które zapotrzebowanie zwiększa się szczególnie zimą, kiedy znacząco zmienia się nasz styl życia. Nie należy zapominać też o żelazie i wapniu. Pozytywne efekty mogą przynieść także różnorodne preparaty multiwitaminowe. Najlepiej zdecydować się na te produkowane z naturalnych składników, ponieważ są lepiej przyswajalne i nie obciążają nadmiernie układu pokarmowego, którego sprawna praca jest w przypadku sportowców szczególnie ważna.

 

Sprawdź również: Jak wzmocnić odporność.

 

W przypadku sportowców szczególnie istotna wydaje się być suplementacja kreatyny. Jest ona prawdziwą ulubienicą osób zajmujących się kulturystyką. Osoby ćwiczące, którym zależy na zwiększeniu masy, mają także zwiększone zapotrzebowanie na białko, które pełni ważną rolę w budowaniu tkanki mięśniowej. W obliczu odczuwalnego braku energii doskonale sprawdzi się kofeina. Dla osób, które nie lubią kawy, mamy dobrą wiadomość – kofeina w tabletkach często okazuje się być lepiej przyswajalna.

 

Mimo niewątpliwych korzyści, jakie mogą przynieść suplementy diety nie możemy zapominać, że nie mogą one stać się zamiennikiem dla zbilansowanej diety. Zdrowy styl życia wymaga od nas wykształcenia odpowiednich nawyków we wszystkich sferach życia. Osoby uprawiające sport oprócz diety powinni także z powagą podchodzić do zdrowego snu i odpowiedniego nawodnienia. Tylko dopilnowanie wszystkich tych elementów pozwala na osiągnięcie optymalnych efektów.