Jakie są podstawowe narzędzia i preparaty do polerowania zębów?

Jakie są podstawowe narzędzia i preparaty do polerowania zębów?

13 maja, 2022 0 By Rocket MED

Polerowanie (ang. polishing) poprawia wygląd i funkcje zębów. To jeden z ważnych etapów higienizacji jamy ustnej. Wygładzone szkliwo jest nie tylko estetyczne, lecz także łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Kiedy należy polerować zęby? Jakich użyć narzędzi i preparatów? Czy polerowanie jest niebezpieczne dla zębów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących polerowania zębów znajdziesz w artykule.

Zabieg polerowania zębów polega na pokryciu zębów pastą polerską i czyszczeniu przy użyciu szczotki stomatologicznej lub gumowej końcówki. Wszystkie narzędzia i preparaty do polerowania zębów służą do mechanicznego usuwania osadów i powierzchownych przebarwień szkliwa.

Kiedy warto polerować zęby?

Polerowanie jest standardowym zabiegiem, który należy wykonać po skalingu i piaskowaniu zębów. Do usuwania osadów stosowane są preparaty o silniejszych właściwościach polerskich. Z kolei do końcowego polerowania należy użyć pasty zawierającej drobniejszy materiał ścierny.

W pewnych sytuacjach polerowanie jest traktowane jako alternatywa dla piaskowania. Wybór polerowania może być podyktowany nadwrażliwością: u pacjentów, którzy mają szczególnie silne doznania bólowe, polerowanie zapewnia większy komfort niż piaskowanie. Wskazaniem do polerowania jest też przygotowanie zębów do zabiegu chirurgicznego lub wybielania. Ma na celu usunięcie złogów, nierówności i defektów kolorystycznych, które utrudniają wybielanie oraz idealne dopasowanie dzieł protetycznych do naturalnych tkanek.

Jak przebiega polerowanie zębów?

Po nałożeniu pasty polerskiej należy ją rozcierać na powierzchni zębów przez około 15 min. Nie można zbyt długo operować gumką lub szczotką polerską w jednym miejscu, aby nie doprowadzić do przegrzania lub mechanicznego uszkodzenia szkliwa.

Zęby po polerowaniu powinny być bardzo gładkie i błyszczące. Oczekiwanym efektem jest też rozjaśnienie szkliwa zauważalne natychmiast po zakończeniu zabiegu.

Jaki jest najważniejszy efekt polerowania zębów, wyjaśnia specjalista z hurtowni stomatologicznej Limedic– Wyrównanie powierzchni zębów skutecznie opóźnia osadzanie zanieczyszczeń, zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, a następnie kamienia. Bruzdy na powierzchni szkliwa sprzyjają też osadzaniu się resztek substancji pokarmowych, które stanowią doskonałą pożywkę do rozwoju bakterii kariogennych. Gdy szkliwo jest gładkie, znacznie łatwiejsze staje się utrzymanie czystości zębów, co przeciwdziała powstawaniu i rozwojowi ognisk próchnicy.

Jakie są najważniejsze akcesoria do polerowania szkliwa i wypełnień?

Do wyrównywania powierzchni szkliwa przeznaczone są gumki i szczotki polerskie. Forma gumowych końcówek pozwala skutecznie polerować wszystkie powierzchnie zębów – szlifować punktowo i wygładzać większe obszary. Twardość i właściwości ścierne gumek oznaczane są kolorami: dzięki temu łatwo odróżnisz gumki do szlifowania zgrubnego (formującego) i do idealnie gładkiego wykończenia powierzchni zębów.

Szczotki polerskie, podobnie jak gumki, również mają różne kształty: mogą być ścięte prosto lub na kształt stożka. Włosie szczotek jest pokryte drobinami materiału ściernego, np. kruszywem diamentowym lub porcelanowym. Tego typu końcówki nie wymagają użycia pasty polerskiej.

Dobierając końcówki polerskie, zwróć uwagę na ich dostosowanie do konkretnego podłoża. Zarówno wśród gumek, jak i szczotek polerskich znajdują się akcesoria przeznaczone do polerowania szkliwa, wypełnień kompozytowych, amalgamatu, metalu lub porcelany.

Czy polerowanie zębów jest bezpieczne?

Prawidłowo przeprowadzone polerowanie powierzchni zębów jest całkowicie bezpieczne. Nie tylko nie stanowi zagrożenia dla szkliwa, lecz nadaje mu większą odporność na osadzanie się zanieczyszczeń i kamienia nazębnego.

Warunkiem bezpiecznego polerowania jest użycie odpowiednich narzędzi i past polerskich. Równie ważna jest częstotliwość przeprowadzania zabiegu: polerowania nie należy powtarzać częściej niż dwa razy do roku. Najlepiej połączyć je z pełną higienizacją zębów.

Polerowanie jako ważny element higienizacji zębów

Higienizacja zębów to zbiorcza nazwa dla serii zabiegów, które prowadzą do starannego oczyszczenia zębów z wszelkich zanieczyszczeń i przebarwień. Ich właściwa kolejność jest następująca:

  • skaling zębów – mechaniczne lub ultradźwiękowe zrywanie złogów kamienia, który osadza się najczęściej w przestrzeniach międzyzębowych oraz przy linii dziąseł,
  • piaskowanie zębów – podawana pod ciśnieniem mieszanina wody i piasku stomatologicznego pozwala usunąć płytkę nazębną i powierzchniowe przebarwienia, np. naloty powstające na skutek spożywania kawy, herbaty czy palenia wyrobów tytoniowych,
  • polerowanie zębów – wyrównywanie powierzchni oczyszczonych zębów,
  • fluoryzacja – polega na nałożeniu na powierzchnię zębów preparatu (lakieru) z fluorem, który powoduje remineralizację zębów.

Higienizacja jest zabiegiem profilaktycznym, który zapobiega powstawaniu próchnicy. Należy ją zastosować jako przygotowanie do leczenia kanałowego i przed wybielaniem zębów. Oczyszczenie zębów i wyrównanie ich powierzchni jest niezbędnym wstępem do osadzania dzieł protetycznych. Pamiętaj: polerowanie szkliwa i higienizacja zębów nie zwalnia ze starannego szczotkowania i używania nici dentystycznej.