Jak radzić sobie z zapaleniem oskrzeli?

Jak radzić sobie z zapaleniem oskrzeli?

7 października, 2021 0 By Rocket MED

 

Zapalenie oskrzeli to powszechna choroba, której najczęstszą przyczyną są wirusy, rzadziej bakterie i drażniące czynniki pochodzące ze środowiska (kurz, dym tytoniowy, opary). Wśród objawów charakterystycznych dla tej jednostki chorobowej dominują: kaszel, odkrztuszanie plwociny, gorączka, uczucie rozbicia, ogólne złe samopoczucie, czasem świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz ból mięśni. W przypadku gdy wystąpią podobne objawy, zaleca się konsultację z lekarzem oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Zostań w domu i odpocznij

Wraz z pojawieniem się pierwszych objawów infekcji, jednym z pierwszych kroków, jakie powinniśmy podjąć, jest odpoczynek i rezygnacja z codziennych obowiązków. W tym czasie organizm jest bardzo osłabiony i potrzebuje odpowiednio dużo czasu na regenerację oraz walkę z infekcją. Dlatego nie powinniśmy go dodatkowo obciążać, co mogłoby spowodować pogorszenie samopoczucia i znacznie wydłużyć proces leczenia.

Pij dużo wody

Odpowiednie nawodnienie organizmu podczas choroby to podstawowe działanie, które wbrew pozorom ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu w tym czasie. Podczas infekcji często występuje gorączka i poty, co powoduje, że z naszego ciała wyparowują znaczne ilości wody i elektrolitów. Między innymi z tego powodu woda powinna być regularnie uzupełniana, pełniąc dodatkowo funkcje nawilżające drogi oddechowe, łagodząc podrażnione śluzówki oraz wpływając na lepszy przepływ zalegającej wydzieliny.

Sięgnij po leki na kaszel

W przypadku zapalenia oskrzeli zazwyczaj mamy do czynienia z kaszlem mokrym (tzw. produktywnym), czyli przebiegającym z odkrztuszaniem wydzieliny. W takiej sytuacji zasadne jest stosowanie preparatów o działaniu mukolitycznym i sekretomotorycznym, czyli zmniejszających lepkość śluzu i ułatwiających odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Niektóre z tych preparatów zawierają ambroksol, który rozrzedza gęsty śluz, dzięki czemu łatwiej jest go odkrztusić[1].

Stosuj leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne

Pomocne w objawowym leczeniu zapalenia oskrzeli jest stosowanie środków, które pozwolą na zmniejszenie dokuczliwych objawów towarzyszących infekcji. W tym celu można sięgnąć po preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które wykazują działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Alternatywą dla nich może być paracetamol, który sprawdzi się w przypadku podwyższonej temperatury ciała i dolegliwości bólowych[2].

Nie zażywaj antybiotyków

W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli, które zwykle wywoływane jest przez infekcję wirusową, bezzasadne jest stosowanie antybiotyków. Antybiotyki to leki, które działają jedynie w przypadku procesu chorobotwórczego na tle bakteryjnym, stąd w tej sytuacji będą bezużyteczne. Co ważne, niepotrzebne stosowanie antybiotyków może negatywnie wpłynąć na florę bakteryjną organizmu, prowadząc do selekcji szczepów, wśród których przeżyją tylko te najbardziej oporne. Taka sytuacja może spowodować, że gdy faktycznie będzie konieczność zażycia antybiotyku, bakterie będą już na niego uodpornione i zakażenie będzie o wiele trudniej zwalczyć.

 

Rekomendacje:

Szczeklik, Andrzej, and Piotr Gajewski. Interna Szczeklika 2018. Medycyna Praktyczna, 2018.

Kowalska, I., Skubiszewski, R., Kowalska, M., Kowalski, A., & Nowaczyk, A., Zapalenie oskrzelików–trudności diagnostyczno–terapeutyczne u pacjentów pediatrycznych. Farmacja Polska76(2), 2020, s. 102-109.

[1] A. Szczeklik, Andrzej, P. Gajewski. Interna Szczeklika 2018. Medycyna Praktyczna, 2018, s. 31-37.

[2] I. Kowalska, R. Skubiszewski, M. Kowalska, A. Kowalski, A. Nowaczyk, Zapalenie oskrzelików–trudności diagnostyczno–terapeutyczne u pacjentów pediatrycznych. Farmacja Polska76(2), 2020, s. 102-109.