Jak i jak często myć osobę leżącą?
Osoby na stałe lub długotrwale unieruchomione w łóżku szczególnie narażone są na powstawanie uszkodzeń skóry, będących bezpośrednią przyczyna rozwoju odleżyn. Prawidłowa higiena ciała wraz ze stosowaniem materaca przeciwodleżynowego, odpowiednich kosmetyków oraz częsta zmianą pozycji ułożeniowej są najlepszymi sposobami zapobiegania odleżynom. Regularna kąpiel chorego w łóżku nie musi być trudna, a znacznie wpływa na utrzymanie jego pozytywnego usposobienia i zachowania kontaktu z najbliższymi.
Jakie produkty warto przygotować przed przystąpieniem do mycia osoby leżącej?
Opiekując się osobą długotrwale unieruchomioną, starszą lub niepełnosprawną ruchowo warto wyposażyć się w przedmioty, akcesoria, sprzęty, których zastosowanie znacznie usprawni i przyspieszy czynności, wykonywane z dbałością o zachowanie higieny osoby leżącej. Zastanawiasz się, jak myć osobę leżącą? Niezbędne są przede wszystkim:
- chusteczki odświeżające,
- nawilżające i natłuszczające skórę żele myjące oraz balsamy i mleczka. Koniecznie warto mieć
- szampon o odpowiednim pH,
- odżywkę do włosów,
- krem nawilżająco-natłuszczający do twarzy,
- grzebień z szeroko rozstawionymi zębami,
- produkty chłonne i zapobiegające odparzeniom jeśli osoba leżąca nie korzysta z toalety.
Konieczne będą podkłady nieprzemakalne, ręczniki jednorazowe lub wielorazowe, czysta bielizna osobista i pościelowa na zmianę, a także wanienka pneumatyczna do zastosowania przy myciu włosów, opcjonalnie przenośny prysznic. Konieczna do toalety ciała osoby leżącej będzie ciepła woda, wlana do miednicy oraz woda w dzbanku na wymianę. Jeśli w pokoju osoby leżącej nie ma sanitariatów, konieczne będzie wiaderko lub miednica na wodę zużytą do mycia.
Jak myć osobę leżącą krok po kroku?
Mycie ciała osoby leżącej rozpoczynamy od twarzy. W tym celu stosujemy delikatny żel, aplikowany na myjkę do mycia twarzy. Osoba, wykonująca tę czynność przemywa również oczy osoby leżącej za pomocą płatków kosmetycznych, nasączonych w letniej wodzie. Czynność zawsze wykonuje od wewnętrznych kącików w kierunku zewnętrznym. Kolejnym krokiem jest umycie szyi i klatki piersiowej, zwracając uwagę na brak przeciągu oraz osłonięcie osoby leżącej przed wzrokiem osób postronnych. Warto dokładnie umyć i osuszyć skórę w zagłębieniach i fałdkach. W celu umycia konieczne będzie zdjęcie bielizny. Po wykonaniu czynności osoba, wykonująca toaletę odwraca leżącego na bok, by umyć plecy i kończynę górną. Po wykonaniu czynności powtarza ją na drugim boku. Można założyć bieliznę i przejść do mycia pośladków i kończyn dolnych. W tym celu należy zdjąć dolną część bielizny leżącego i ponownie odwrócić go na bok. Czynność powtarza się. W miarę potrzeb lub przed umyciem stref intymnych, jako ostatniego etapu higieny ciała należy wymienić wodę w miednicy. Do stref intymnych można częściej używać chusteczek o specjalnie opracowanym składzie.
Mycie głowy osoby leżącej
Jeśli osobie leżącej trzeba umyć głowę, warto przygotować wanienkę pneumatyczną, a jeśli jej nie posiadasz, samodzielnie wykonać rulon z ręcznika, który zabezpieczy szyję przed przemoczeniem. Wanienkę z zagłębieniem na szyję osoba wykonująca toaletę kładzie w miejscu poduszki, unosząc osobę chorą drugą ręką. Szyję i kark osoby leżącej należy zabezpieczyć za pomocą ręcznika. Letnią wodą z dzbanka lub przenośnego prysznica polewa się włosy osoby chorej, następnie stosując odpowiednie kosmetyki należy umyć i odżywić włosy, kolejno spłukując każdy produkt pielęgnacyjny. Po myciu głowy osoby leżącej należy delikatnie wysuszyć włosy osoby leżącej, zwracając uwagę, by nie pozostawić mokrych elementów na bieliźnie osobistej oraz pościelowej.