Grzybica pochwy: objawy, leczenie i profilaktyka
Grzybica pochwy występuje częściej, niż może Ci się wydawać. Drożdżaki znajdują się w różnych częściach ciała, w tym w pochwie. Mogą jednak prowadzić do infekcji, jeśli Candida albicans zacznie niekontrolowanie się rozmnażać. Sprawdź, jakie objawy wskazują na chorobę kobiecą i jak szybko sobie z nimi poradzić!
Jakie są objawy grzybicy pochwy?
O infekcji drożdżakowej, zwanej również kandydozą, mogą świadczyć następujące objawy:
- świąd, zaczerwienienie lub obrzęk sromu,
- swędzenie i podrażnienie pochwy,
- ból lub pieczenie podczas oddawania moczu i/lub współżycia,
- gęsta, biała wydzielina, podobna do twarożku, zwykle bezwonna, choć czasami może pachnieć jak drożdże.
Jeśli jesteś pewna, że dokucza Ci grzybica pochwy, możesz sięgnąć po sprawdzony lek. Upławy, pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie mogą wskazywać na infekcję intymną. Warto wtedy sięgnąć po lek Canesten na grzybicę pochwy. Proponowane kapsułki dopochwowe skutecznie złagodzą bolesność i obrzęk warg sromowych. Dostępne są bez recepty, dzięki czemu pozwalają szybko zareagować na niepokojące objawy.
Jeśli jednak kuracja nie przyniosła spodziewanych efektów, najprawdopodobniej przyczyna infekcji leży gdzie indziej. Nie szukaj kolejnego leku, tylko umów się do ginekologa. Pamiętaj, by wybrać się do niego również wtedy, gdy cierpisz na nawracającą grzybicę.
Co powoduje infekcję drożdżakową?
Zdrowy układ immunologiczny i „dobre” bakterie utrzymują prawidłową ilość grzybów pod kontrolą. Stres, ciąża i choroby mogą obniżać naszą odporność, co z kolei predysponuje do niekontrolowanego rozwoju drożdżaków. Kruchą równowagę dobrych i złych bakterii niejednokrotnie zaburzają też antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne i kortykosteroidy. Ponadto w grupie ryzyka znajdują się pacjentki z niekontrolowaną cukrzycą.
Niektóre badania sugerują, że na grzybicę pochwy narażone są kobiety, które stosują pachnące tampony lub noszą ciasne ubrania, wykonane z syntetycznych materiałów, takich jak nylon. Naukowcy podkreślają, że Candida albicans może być przenoszony drogą płciową. Jeśli doświadczasz nawrotów infekcji drożdżakowych, poproś partnera, by się przebadał, nawet gdy nie dostrzega żadnych objawów.
Jak diagnozuje się kandydozę pochwy?
Objawy grzybicy mogą być zbliżone do innych infekcji intymnych, takich jak rzęsistkowica i bakteryjne zapalenie pochwy. Nie bagatelizuj ich i wybierz się do ginekologa. Specjalista znajdzie przyczynę problemu, a następnie wdroży odpowiednie leczenie.
Aby zdiagnozować grzybicę pochwy, lekarz przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i wykona badanie miednicy. Przebada srom pod kątem niepokojących zmian, może również sprawdzić ściany wewnętrzne pochwy. Ustali, czy srom lub pochwa są obrzęknięte, zaczerwienione. Może także zaobserwować nietypową wydzielinę. W razie potrzeby wykona cytologię, podczas której pobierze próbkę z szyjki macicy, a później wyśle ją do laboratorium.
Jak uniknąć infekcji intymnej?
Jeśli chcesz zapobiec grzybicy pochwy lub zminimalizować objawy infekcji, możesz wprowadzić kilka środków zaradczych. Ogranicz ilość produktów bogatych w cukier i skrobię. Jedz codziennie niesłodzony jogurt naturalny z żywą kulturą bakterii. Dzięki temu utrzymasz zdrową równowagę bakterii w organizmie, a tym samym zmniejszysz ryzyko infekcji.
Kiedy masz miesiączkę, często zmieniaj tampony lub podpaski. Postaraj się jak najszybciej zmienić wilgotne ubrania do ćwiczeń lub mokry strój kąpielowy. W ten sposób unikniesz namnażania drożdżaków.