Grypa żołądkowa: domowe sposoby leczenia
Wirusowe zapalenie żołądka i jelit jest zazwyczaj łagodnym, ale wysoce zaraźliwym zakażeniem. Może powodować wodnistą biegunkę, wymioty, bóle brzucha i nudności. Sprawdź, które domowe sposoby rzeczywiście działają!
Grypa żołądkowa: objawy
Grypa żołądkowa, znana również jako nieżyt żołądkowo-jelitowy lub jelitówka, powoduje stan zapalny jelita cienkiego i żołądka. Zazwyczaj wywoływana jest przez wirusy, choć może mieć też podłoże bakteryjne. Niestety, w wielu przypadkach jest zaraźliwa.
Najczęściej objawia się biegunką, wymiotami, nudnościami i bólem brzucha. Wspomnianym dolegliwościom może towarzyszyć gorączka, odwodnienie i ból głowy. Jeśli objawy nie ustąpią po 3 dniach, umów się do lekarza. Pamiętaj, by natychmiast pojechać do szpitala, jeżeli zaobserwowałeś niepokojące symptomy. Można do nich zaliczyć:
- nasilające się objawy,
- gorączka powyżej 38,3 ° C,
- ciągły lub nasilający się ból brzucha,
- duszność,
- obrzęk gardła lub twarzy,
- biegunka z krwią,
- oznaki odwodnienia, takie jak trudności w oddawaniu moczu,
- obniżona odporność, ciąża lub przewlekłe schorzenia.
Jak zapobiec odwodnieniu organizmu?
Zastanawiasz się, jak uniknąć odwodnienia w trakcie wymiotów i biegunki? Sięgnij po Dicoflor elektrolity, który zawiera sole mineralne, glukozę i żywą kulturę bakterii. Proponowany preparat nie tylko skutecznie nawadnia organizm, lecz także uzupełnia naturalną mikroflorę jelitową.
Możesz również pić wodę, napoje dla sportowców i inne klarowne płyny, które zapobiegają odwodnieniu. Izotoniki przywracają prawidłowy poziom potasu i sodu w organizmie. Unikaj natomiast picia czegokolwiek, co może podrażnić przewód pokarmowy. Jeśli zmagasz się z grypą żołądkową, zrezygnuj z napojów z kofeiną, alkoholu i napojów gazowanych. W przeciwnym razie tylko nasilisz objawy.
Sprawdzone sposoby na grypę żołądkową
Imbir poprawia trawienie i zmniejsza stan zapalny, dzięki czemu łagodzi nudności i wymioty. Przynosi również ulgę we wzdęciach i skurczach żołądka. Aby złagodzić dokuczliwe objawy, możesz przygotować herbatę imbirową.
Składniki:
- 250 ml wody,
- ½ łyżeczki świeżego korzenia imbiru lub 1 łyżeczkę sproszkowanego imbiru.
Dodaj wspomniane składniki do rondelka i gotuj przez 5 minut. Następnie odstaw miksturę na 10 minut. Odcedź herbatę i przelej ją do filiżanki. Pij ją 2-3 razy dziennie, by przyniosła upragnioną ulgę.
Jeśli boli Cię brzuch, przygotuj herbatę miętową. Możesz również sięgnąć po ocet jabłkowy. Wystarczy, że wymieszasz 1 łyżkę miodu i 1 łyżkę octu jabłkowego w 1 szklance ciepłej wody. Zobaczysz, że wkrótce poczujesz ulgę.
Jelitówka: co jeść?
Po pierwsze, nie zmuszaj się do jedzenia, jeśli męczą Cię mdłości. Po drugie, oprzyj swoją dietę na ryżu, bananach, jabłkach i tostach. Proponowane produkty są lekkostrawne, dlatego nie nasilają dolegliwości. Mogą również pomóc w przypadku biegunki i skurczów żołądka. Takie produkty są świetnym sposobem wprowadzenia stałych pokarmów do jadłospisu. Pomogą Ci szybciej wrócić do pełni sił po grypie żołądkowej.
Pamiętaj jednak, by nie pozostawać zbyt długo na wspomnianej diecie. W przeciwnym razie nie dostarczysz niezbędnych składników odżywczych. W tym czasie unikaj słodyczy, nabiału, produktów z pomidorów, a także tłustych, ostrych i słonych potraw.