Estetyczny aparat ortodontyczny – kiedy warto i ile kosztuje?

Estetyczny aparat ortodontyczny – kiedy warto i ile kosztuje?

22 września, 2021 0 By Rocket MED

Aparaty ortodontyczne pozwalają na uzyskanie doskonałych efektów w przypadku wad zgryzu oraz przemieszczeń zębów. Wśród dostępnych aparatów stosowanych w leczeniu ortodontycznym znajdują się aparaty estetyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest estetyczny aparat ortodontyczny?

Aparaty ortodontyczne określane jako estetyczne to grupa aparatów, które wyróżniają się swoim estetycznym wyglądem. W przypadku aparatów oznacza to, że nie rzucają się one w oczy w porównaniu o popularnych i tanich aparatów metalowych.

Szeroka gama dostępnych aparatów ortodontycznych estetycznych powoduje, że pacjenci gabinetów mogą dopasować je do swoich potrzeb i cieszyć się z pięknego uśmiechu bez widocznego aparatu.

Kto najczęściej wybiera aparaty estetyczne?

Estetyczne aparaty ortodontyczne najczęściej wybierane są przez osoby dorosłe. Wówczas aparat pozwala na zachowanie profesjonalnego wyglądu, co ma duże znaczenie w kontaktach zawodowych.

Ponadto aparaty estetyczne uznawane są za bardziej dorosłe, ponieważ aparaty metalowe mają bardziej młodzieżowy wygląd.

Za większym powodzeniem aparatów ortodontycznych estetycznych u osób dorosłych odpowiadają także względy finansowe. Osoby te mogą częściej pozwolić sobie na zakupienie aparatu estetycznego, którego cena jest wyższa niż aparatu metalowego.

Ortodontyczne aparaty estetyczne – rodzaje

Do kategorii aparatów ortodontycznych estetycznych zalicza się aparaty stałe, czyli mocowane trwale do zębów na czas leczenia, a także aparaty ruchome, które mogą być wyciągane z jamy ustnej.

Aparat stały porcelanowy

To jeden z najczęściej stosowanych aparatów estetycznych w leczeniu ortodontycznym. W tym przypadku jego zamki zamiast z metalu wykonane są z porcelany. Taki aparat ortodontyczny nie odróżnia się wtedy na tle szkliwa zębowego, co powoduje, że wygląda bardzo estetycznie.

Aparat stały kryształowy

W tym przypadku do wykonania zamów używane są syntetyczne kryształy. Tego typu aparaty są uznawane także za bardzo atrakcyjne, ale najlepiej wyglądają na zębach o białym odcieniu. Kryształowe zamki są przezroczyste i niemalże niewidoczne w jamie ustnej.

Aparat stały lingwalny

To nadal dość rzadko spotykany typ aparatu ortodontycznego, który zbudowany jest z metalowych zamków, jednak umieszczanych od wnętrza jamy ustnej. Dzięki temu, że znajdują się one na tylnej płaszczyźnie zębów, aparat ten jest także niemalże niewidoczny w jamie ustnej.

Główną wadą aparatów lingwalnych jest ich spora cena, ponieważ wykonywane są one na indywidualne zamówienie.

Aparat ruchomy nakładkowy

Do aparatów estetycznych zaliczyć można także jeden rodzaj aparatu ruchomego, a mianowicie jest to aparat nakładkowy w systemie Clear Aligner czy Invisalign. Aparat ma wtedy formę nakładki wykonanej z przezroczystego tworzywa. W trakcie leczenia stosuje się serię nakładek, które kształtowane są tak, aby wymuszać ruch zębów w jamie ustnej.

Taka metoda leczenia ortodontycznego nie może być jednak zastosowana w przypadku każdej wady.

Ile kosztują aparaty ortodontyczne estetyczne?

Cena za estetyczny aparat ortodontyczny zależna jest przede wszystkim od jego typu, a także od cennika używanego w gabinecie ortodontycznym.

Za jeden łuk aparatu ortodontycznego porcelanowego albo kryształowego należy zapłacić o około 2 300 do 3 000 złotych. Z kolei za aparat nakładkowy około 10 000 złotych za całe leczenie, zależnie od liczby nakładek. Aparaty lingwalne są związane z najwyższymi wydatkami, ponieważ w tym przypadku jeden łuk może kosztować nawet ponad 6 000 złotych.

Z cennikami aparatów ortodontycznych w gabinetach można zapoznać się na ich stronach.