Działanie wariografu
Działanie wariografu
Dużo słyszy się o urządzeniach, które pozwalają stwierdzić, czy dana osoba odpowiadając na pytania kłamie, czy też mówi prawdę. Takie urządzenia z pewnością możemy oglądać w filmach, szczególnie tych zagranicznych produkcji. Niestety mało kto tak naprawdę jest w stanie określić, na jakich zasadach działa i dzięki czemu wariograf pozwala określić ludzką prawdomówność.
Badanie wariograficzne – na czym polega?
Badanie wykrywaczem kłamstw polega na zadawaniu pytań osobie badanej. Każdy test składa się z 6 do 12 pytań, w których poruszany jest temat danego zdarzenia. Pytania są dokładnie przygotowywane przed testem przez eksperta.https://www.wariograf.com.pl/badanie-wariografem-kandydata-do-pracy-co-mozna-zbadac/ Z realiów zdarzenia wybiera on kilka elementów, które musiały utkwić w pamięci danej osoby i stanowią one tzw. „ślady pamięciowe”. W trakcie testu zadawane są dwa rodzaje pytań: pytania krytyczne (pytania mające związek z badanym zdarzeniem czy przypadkiem) oraz pytania kontrolne (pytania, które nie mają żadnego związku z badaną sytuacją). To na ich podstawie wychwytywane są i rejestrowane zmiany reakcji fizjologicznych. Wyniki testów badań wykrywaczem kłamstw można uznać za wiarygodne i odzwierciedlać rzeczywisty udział badanego w sytuacji, gdy miejsce, czas oraz okoliczności badanego zdarzenia są znane tylko sprawcy, świadkowi, czy poszkodowanemu. Badany nie może uzyskać szczegółowych informacji o całym zdarzeniu od osób trzecich, gdyż wtedy wyniki mogą wyjść sfałszowane.
Badanie wariografem – jak działa?
Za pomocą wariografu można określić stopień wiarygodności odpowiedzi udzielanych przez osobę, która poddana była testowi. Wariograf został tak skonstruowany, że pozwala rejestrować w formie elektronicznej sygnały wysyłane przez mózg, a świadczące o śladzie pamięciowym, czyli najprościej mówiąc o zmianie, która pozostaje w układzie nerwowym na skutek określonych przeżyć oraz określonych bodźców. To jednak nie wszystko, czujniki wariografu rejestrować mogą także inne parametry fizjologiczne organizmu, a wśród nich np. oddech, tętno, czy potliwość.