Diagnostyka żylaków kończyn dolnych – rodzaje badań

Diagnostyka żylaków kończyn dolnych – rodzaje badań

27 września, 2021 0 By Rocket MED

 

Żylaki to skręcone, poszerzone żyły najczęściej zlokalizowane na kończynach dolnych. Dokładna przyczyna ich powstawania jest przedmiotem dyskusji, ale głównie obejmuje predyspozycje genetyczne, nieprawidłowości w obrębie zastawek, osłabione ściany naczyń i zwiększone ciśnienie żylne. W przypadku zaobserwowania żylaków zaleca się jak najszybszą diagnostykę, w celu opracowania odpowiedniego planu leczenia, który zahamuje postęp dolegliwości.

Badanie podmiotowe, czyli wywiad lekarski

W pierwszej kolejności diagnostykę żylaków należy rozpocząć od wizyty u specjalisty (chirurga lub chirurga naczyniowego). Na początku wizyty lekarz przeprowadzi wywiad, który będzie polegał na zadawaniu pytań, które pomogą uzyskać obraz kliniczny choroby oraz stworzyć wyobrażenie o stanie zdrowia pacjenta. Pytania będą dotyczyły obecnie prezentowanych dolegliwości, przeszłości chorobowej pacjenta, wcześniejszych hospitalizacji, przyjmowanych leków, alergii i uczuleń, a także rodzinnych skłonności do występowania określonych chorób. Oprócz tego potrzebne będą informacje na temat stylu życia, sposobu odżywiania się, występowania nałogów oraz o poziomie aktywności fizycznej[1].

Badanie przedmiotowe, czyli fizykalne

Następnym etapem wizyty jest proste badanie fizykalne, którego celem jest wykrycie nieprawidłowości towarzyszących określonej chorobie. W tym przypadku badanie będzie odbywać się poprzez oglądanie, badanie dotykiem (tzw. badanie palpacyjne), a także osłuchiwanie i opukiwanie pacjenta. Całość badania fizykalnego pozwoli ocenić stan ogólny pacjenta oraz wstępnie ustalić dalszy tok diagnostyczny[2].

Badanie USG Doppler

Jest to całkowicie bezbolesne badanie obrazowe, które odbywa się przy udziale sondy przesuwanej po powierzchni kończyny pacjenta pokrytej żelem, który ułatwia proces badania. Badanie przeprowadzane jest przez lekarza i pozwala ocenić przepływ krwi wewnątrz naczyń, a tym samym określić ich drożność i wydolność. Oprócz tego lekarz będzie poszukiwał zwężeń i niedrożnych obszarów w obrębie naczyń oraz sprawdzał funkcjonowanie zastawek żylnych. Cały przebieg badania wyświetlany jest na ekranie monitora, a najważniejsze  momenty badania są zapisywane i automatycznie drukowane.

Badania laboratoryjne

W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie badań laboratoryjnych, które są potrzebne w celu zakwalifikowania pacjenta do ewentualnego leczenia operacyjnego. Wśród nich zazwyczaj znajdują się: morfologia, czasy krzepnięcia krwi (APTT, PT, czasem INR), podstawowe elektrolity (sód, potas) oraz grupa krwi. Co ważne, o konieczności wykonania powyższych badań zawsze decyduje lekarz prowadzący proces diagnostyczny[3].

Co stosować gdy pojawią się żylaki?

W przypadku małego zaawansowania zmian leczenie rozpoczyna się od wdrożenia działań profilaktycznych, które pozwolą zahamować rozwój choroby. W tym celu stosuje się pończochy uciskowe, zaleca się redukcję masy ciała i zwiększenie aktywności fizycznej. Z kolei w przypadku nasilania się objawów takich jak: uczucie ciężkości i obrzęki nóg, warto sięgnąć po żel, gdzie składnikiem jest heparyna sodowa (jak np. w leku Lioton 1000). Heparyna dzięki potrójnemu działania przeciwzakrzepowemu, przeciwobrzękowemu i przeciwzapalnemu skutecznie łagodzi objawy towarzyszące niewydolności żył powierzchownych. Oprócz żeli do stosowania miejscowego można również stosować doustne leki flebotropowe, które wykazują działanie ochronne względem naczyń krwionośnych.

 

Rekomendacje:

Gibus, M., Współczesne metody terapii żylaków kończyn dolnych, 2019, s.

Wołkowski K., Prospektywna ocena ryzyka zakrzepicy żył głębokich u chorych poddawanych leczeniu chirurgicznemu żylaków kończyn dolnych. Diss. Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii, 2021.

[1] M. Gibus, Współczesne metody terapii żylaków kończyn dolnych, 2019, s. 34-61.

[2] Tamże, 41-77.

[3] K., Wołkowski, Prospektywna ocena ryzyka zakrzepicy żył głębokich u chorych poddawanych leczeniu chirurgicznemu żylaków kończyn dolnych. Diss. Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii, 2021, s. 239-251.