Diagnostyka chorób układu tętniczego i żylnego
Diagnostyka chorób układu tętniczego i żylnego
Jak wygląda diagnostyka chorób układu tętniczego i żylnego? Jakie dania potrzebne i gdzie je wykonać? Z takimi dylematami mierzy się każdy, kto ma za sobą wizytę u chirurga naczyniowego. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o diagnostyce i ogólnie o chorobach naczyń krwionośnych lub limfatycznych, zapraszamy do zapoznania się z treścią poniższego tekstu.
Choroby układu tętniczego i żylnego, czyli wskazania do głębszej diagnostyki
Tak naprawdę istnieje wiele różnego typu dolegliwości i chorób, które mogą być wskazaniem do głębszej diagnostyki. Najczęściej do chirurga naczyniowego trafiają pacjenci, którzy zmagają się z uczuciem ciężkości stóp, puchnięciem lub skurczami nóg. Również wystąpienie pajączków i żylaków, jak również drętwienie stóp powinno wzbudzić nasz niepokój. Jednak wskazań do wizyty u specjalisty znajdzie się o wiele więcej, bo z pozoru niegroźne brązowe lub sine przebarwienia na skórze mogą świadczyć o zapaleniu lub pękaniu żylaków. Dzięki diagnostyce można także szybko zdiagnozować i zastosować odpowiednie leczenie w schorzeniach układu tętniczego i żylnego. O jakich schorzeniach tutaj mowa? Na pewno o miażdżycy zarówno tętnic szyjnych, jak i naczyń w kończynach dolnych, zatorze tętnicy płucnej oraz o przewlekłym owrzodzeniu żylnym. Wskazaniami do diagnostyki jest również podejrzenie chorób zapalnych układu krążenia, zwężenie lub niedrożność tętnic, tętniaki czy choroba nowotworowa układu naczyniowego.
Jakie badania diagnostyczne się wykonuje się w celu potwierdzenia diagnozy?
Istnieje szereg różnego typu badań diagnostycznych, które wykorzystuje się w chirurgii naczyniowej. Jednym z najpopularniejszych jest usg doppler warszawa. Z jego pomocą można wykonać dogłębną diagnostykę tętnic szyjnych, kręgowych, kończyn dolnych i górnych, jak również żył kończyn dolnych i górnych. Co ważne, badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne i bezbolesne, a bardzo pomocne w diagnostyce. Dzięki niemu można szybko ustalić, czy przepływ krwi w żyłach i tętnicach jest prawidłowy, czy też gdzieś płynie wolnej, szybciej a może cofa się. Wszelkiego typu nieprawidłowości szybko zostaną wyłapane, a stąd też prosta droga do określenia, w jaki sposób powinno przebiegać leczenie. Jednak to nie wszystko, nie zapominajmy też, że to właśnie badanie dopplerowskie pozwala wykryć nieprawidłowości, które zwykle prowadzą do poważniejszych schorzeń. W ramach chirurgii naczyniowej nie zabrakło także innych badań, a wśród nich tomografii komputerowej, angioskopii, flebografii, limfografii oraz arteriografii.
Podsumowuj, warto mieć na uwadze, że szybka i skuteczna diagnostyka, to jedyny sposób na walkę z wszelkiego typu schorzeniami. Wykonując profilaktycznie badania, również można się przed nimi ustrzec, dlatego, gdy zauważymy jakieś niepokojące symptomy, warto się zgłosić do lekarza i sprawdzić, czy nasze podejrzenia są słuszne. Nawet jeśli okaże się, że nic złego się nie dzieje, lepiej mieć to potwierdzone przez specjalistę.