Czym jest test na ojcostwo i kiedy warto go wykonać?

Czym jest test na ojcostwo i kiedy warto go wykonać?

26 kwietnia, 2021 0 By Rocket MED

Niestety nie zawsze mamy stuprocentową pewność, że dziecko, które uznajemy za swoje rzeczywiście nim jest. Sytuacja osobista wielu mężczyzn sprawia, że prędzej czy później postanawiają oni wykonać test na ojcostwo. Najczęściej na taki krok decydujemy się zaraz po narodzinach dziecka, jednak bywają przypadki, kiedy do klinik zgłaszają się panowie z kilku-, kilkunastoletnimi, a czasem nawet dorosłymi potomkami. Na szczęście współczesna genetyka dysponuje na tyle skutecznymi metodami, że udaje się z ogromnym prawdopodobieństwem (wynoszącym właściwie 100 procent) potwierdzić lub zaprzeczyć pokrewieństwo zgłaszających się osób.

 

  1. Czym jest test na ojcostwo? Na czym polega cała procedura?
  2. Kiedy należy wykonać test na ojcostwo? Najważniejsze powody
  3. Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?
  4. Ile kosztuje test na ojcostwo? Przykładowy cennik testów

 

Jak pokazują statystyki, liczba wykonywanych każdego roku testów na ojcostwo stale rośnie. Warto więc dowiedzieć się, na czym polega to rozwiązanie i jak wygląda procedura przeprowadzenia testu. W tym artykule szczegółowo wyjaśniamy te zagadnienia, a ponadto przedstawiamy najważniejsze powody, dla których powinniśmy zdecydować się na przeprowadzenie testu na ojcostwo. W kilku słowach opowiemy też o tym, na jaki wydatek muszą przygotować się osoby planujące wykonanie testu na ojcostwo.

 

Czym jest test na ojcostwo? Na czym polega cała procedura?

Test na ojcostwo to badanie genetyczne, dzięki któremu możliwe jest stwierdzenie, czy dane osoby są ze sobą spokrewnione. Badanie to cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Margines błędu jest na tyle niewielki, że możemy uznać, iż test na ojcostwo daje stuprocentową pewność co do pokrewieństwa dwóch osób.

 

Jeśli chodzi o zaprzeczenie ojcostwa, jego skuteczność wynosi dokładnie 100 procent. W przypadku potwierdzenia pokrewieństwa między ojcem a dzieckiem jego wiarygodność to natomiast 99,99 proc. Niemożliwe jest też wystąpienie sytuacji, w której błędny wynik jest skutkiem złej jakości próbki lub wymieszania materiałów genetycznych dwóch osób, bo takie problemy zostają szybko wykryte przez osobę wykonującą badanie.

 

Test na ojcostwo wykonywany jest na próbkach pobranych od poddawanych badaniu osób – domniemanego ojca oraz dziecka. Najczęściej jest to wymaz z policzka, aczkolwiek w szczególnych sytuacjach możliwe jest przeprowadzenie testu na innym materiale – na przykład włosach, szczoteczce do zębów, krwi, zużytej gumie do żucia, chusteczce czy zużytych opatrunkach.

 

Test na ojcostwo polega na stworzeniu indywidualnych profili genetycznych dwóch osób. Do tego niezbędne jest wyodrębnienie DNA z próbek dostarczonych przez klienta. Po opracowaniu profili, genetyk przeprowadzana ich kompleksowe porównanie, w wyniku którego możliwe jest wykrycie podobieństw świadczących o pokrewieństwie.

 

Kiedy należy wykonać test na ojcostwo? Najważniejsze powody

Oczywiście nie każda rodzina potrzebuje przeprowadzenia testu na ojcostwo. Na taki krok powinniśmy zdecydować się tylko w przypadkach, gdy istnieje poważne prawdopodobieństwo tego, iż dziecko nie jest z nami spokrewnione. Do sytuacji, w których najczęściej postanawiamy wykonać badanie pokrewieństwa należą z całą pewnością:

 

  • podejrzenie, że partnerka dopuściła się zdrady – zwykle dotyczy to par z krótkim stażem, jednak takie sytuacje nie należą do rzadkości również w wieloletnich związkach;
  • brak chęci ze strony mężczyzny co do uznania dziecka za swoje – zdarza się, że wykonanie testu na ojcostwo jest jedynym sposobem na to, by sąd mógł zasądzić wobec ojca dziecka alimenty;
  • podejrzenie, że po narodzinach doszło do pomyłki w szpitalu – takie sytuacja spotyka się zdecydowanie najrzadziej, jednak dochodzi do nich każdego roku. Często dowiadujemy się o tym przypadkowo – podczas choroby dziecka lub przy oznaczaniu grupy krwi.

 

Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?

Z racji tego, że od wyniku testu na ojcostwo często zależy dalszy los dziecka (choćby to, jakie nazwisko będzie ono nosić), wiele par zastanawia się nad tym, czy możliwe jest wykonanie go jeszcze na etapie ciąży. Odpowiedź brzmi: tak. Współczesna medycyna dysponuje takimi metodami, korzystając przy tym ze zjawiska obecności pozakomórkowego DNA płodu we krwi ciężarnej kobiety. Warto jednak pamiętać, że jego ilość wystarczająca do przeprowadzenia badania notowana jest dopiero od 10 tygodnia ciąży.

 

Z oczywistych względów (do wykonania testu niezbędne jest pobranie krwi od kobiety) niemożliwe jest przeprowadzenie badania bez jej wiedzy. Technicznie możliwe jest natomiast wykonanie testu bez wiedzy mężczyzny, bo jego materiał genetyczny może pochodzi ze wspomnianych przed chwilą źródeł – na przykład szczoteczki do zębów lub chusteczki higienicznej.

 

Ile kosztuje test na ojcostwo? Przykładowy cennik testów

Cena testów na ojcostwo i pokrewieństwo zależy od tego, ile osób zostaje poddanych badaniu. Jeśli test wymaga przebadania tylko dwóch próbek, zlecając go poprzez stronę https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/badania-ojcostwa-i-pokrewienstwa/ zapłacimy za niego 599 złotych. Naturalnie droższy będzie, jeśli przebadane mają zostać trzy próbki. W takim przypadku powinniśmy przygotować się na większy wydatek – 800 złotych.