Czym jest edukacja domowa?

Czym jest edukacja domowa?

7 grudnia, 2022 0 By Rocket MED

W ostatnich latach popularność nauczania w domu zyskała na popularności. Co to właściwie jest? Edukacja domowa wypełnia obowiązek szkolny, ale odbywa się poza szkołą. Może obejmować wszystkie poziomy edukacji od początku szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły średniej. W edukacji domowej rolę nauczycieli pełnią opiekunowie prawni lub inne osoby przez nich wyznaczone. Warto dodać, że taki uczeń może zdobywać wiedzę także poza domem, np. w miejscach będących ośrodkami kultury.

Nauczyciele szkół domowych nie muszą mieć przeszkolenia pedagogicznego, chociaż wiadomo, że znacznie ułatwiłoby to pracę. Nauka w domu jest bezpłatna, ale warto zainwestować w podręczniki, które pomogą w nauce Twojego dziecka.

Zasadnicze różnice

Wiele osób myli te terminy lub uważa, że ​​nie różnią się  od siebie. Jest to oczywiście zupełnie błędne myślenie, w praktyce mają one zupełnie inne znaczenie. Nauczanie w domu jest otwarte dla wszystkich i może być ukończone przez każdego ucznia, niezależnie od okoliczności. Z drugiej strony powodem indywidualnego nauczania muszą być problemy zdrowotne uniemożliwiające uczestnictwo w placówce edukacyjnej, takiej jak szkoła. W tym przypadku nie organizuje go  rodzic, ale dyrektor szkoły, w której dziecko się uczyło. Indywidualny tok nauczania przeznaczony jest dla studentów o ponadprzeciętnych umiejętnościach. Mogą uczęszczać na zaawansowane kursy i przejść do następnej klasy szybciej niż inni uczniowie.

Czy warto podjąć się edukacji domowej?

Nauczanie domowe ma wiele zalet i wad, tak jak wszystko inne. Jeśli rodzic chce wychowywać dziecko na własnych warunkach, bez udziału społeczeństwa, dobrze jest wybrać ten format. To także idealne rozwiązanie dla dzieci, które borykają się z fobią społeczną lub szkolną. Edukacja domowa to przede wszystkim komfort, bezpieczeństwo i niestresowanie dziecka. Najważniejszą z wad jest brak kontaktu dziecka z rówieśnikami. Socjalizacja jest bardzo ważna dla dzieci i młodzieży. Ponadto rodzic może nie być w stanie dobrze przekazać dziecku informacji o wszystkich obowiązkowych przedmiotach.

Sprawdzanie wiedzy

Zgodnie z polskim prawem każdy uczeń musi być zarejestrowany w szkole. Oznacza to więc, że musi spełnić warunki stawiane przez daną instytucję. W związku z tym student studiujący w domu jest zobowiązany do udziału we wszystkich obowiązkowych egzaminach i legitymacjach. Co warto czytać? Wobec tego potrzebne są mu wszelkiego rodzaju podręczniki, aby nauczyć się niezbędnego materiału. Ponadto należy również zaliczyć test praktyczny organizowany po każdym roku akademickim. Egzamin taki przeprowadza się neutralnie i w formie wybranej przez dyrektora szkoły, w której dziecko jest oficjalnie zarejestrowane.