Czy zastrzyki z kortyzonu mogą pomóc w leczeniu Achillesa?
Czy zastrzyki z kortyzonu mogą pomóc w leczeniu Achillesa?
Kortyzon jest silnym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu wielu schorzeń ortopedycznych. Dostarczany jest przez wstrzyknięcie w miejsce urazy. Może one zapewnić zmniejszenie stanu zapalnego i bólu w: stawach, łokciach, biodrach, kolanach, barkach, kręgosłupie lub nadgarstkach.
Wydaje się zatem jak najbardziej rozsądne założenie, że zastrzyk kortyzonu jest idealnym rozwiązaniem w leczeniu Achillesa, takich jak zapalenia. Badania wskazują jednak, że występuje wiele skutków ubocznych po zastosowaniu tego zastrzyku.
Wpływ kortyzonu na ciało
Zastrzyki z kortyzonu są przeznaczone do krótkotrwałego łagodzeniu bólu, który jest trwały i ciężki. W zależności od zastosowania ulga może trwać od 6 tygodniu do nawet 6 miesięcy.
Problem związany z długotrwałym stosowaniem polega na tym, że efekty działania tego leku z czasem słabną, ponieważ organizm przyzwyczaja się do niego. Jeśli pacjent używa kortyzonu jako jedynego środka ulgi, zastrzyki mogą stopniowo – a czasami gwałtownie – powodować osłabienie wiązadeł, ścięgien i chrząstek.
Jest to główny problem, jaki może wystąpić w odniesieniu do leczenia Achillesa. Ścięgno musi się zginać za każdym razem, gdy chodzimy. Każde zmiękczenie może spowodować pęknięcie struktury, czasami nawet całkowicie. Jest to nie tylko poważne obrażenie, ale często wymaga operacji i długotrwałej rehabilitacji.
Debiut kortyzonu w leczeniu Achillesa
Wiele osób odradza stosowanie zastrzyków z kortyzonu w leczeniu Achillesa. Według tych osób stosowanie kortyzonu jest wysoce podatne na błędy. Jednak również pewna część uważa, że rozsądne jest stosowanie kortyzonu wstrzykniętego w ścięgno.
Przy urazie, zapalenie stanowi część procesu gojenia, w którym naczynia krwionośne rozszerzają się, umożliwiając komórkom odpornościowym i macierzystym zalanie obszaru uszkodzeń. W ten sposób zostaje ułożony nowy kolagen, uszkodzona tkanka zostaje przebudowana, a uraz wyleczony.
Kiedy wstrzykuje się kortyzon, proces ten zostaje zatrzymany. Blokuje on reakcję zapalną, przez co proces naprawy komórek jest również zatrzymany. W rezultacie osłabione tkanki pozostają wrażliwe na dłuższy okres czasu, narażając pacjenta na powtarzające się i często pogarszające się obrażenia. Zerwanie ścięgna Achillesa może spowodować trwałe uszkodzenie.
Dokonywanie odpowiedniego wyboru
Ogólnie rzecz biorąc, zalecane jest, aby unikać wstrzyknięć kortyzonu w celu leczenia Achillesa. Oczywiście są wyjątki. Można zastosować tę metodę, jeśli wszystkie inne opcje leczenia zawiodły, a jakość życia pacjenta uległa znacznemu pogorszeniu.
Zastrzyki z kortyzonu powinny być brane pod uwagę tylko wtedy, gdy leczona osoba nie zareaguje na pełen zakres standardowych terapii, przez nie mniej niż sześć miesięcy. Obejmuje to stosowanie leków przeciwzapalnych, modyfikację aktywności, zmianę obuwia, podnoszenie pięty, rozciąganie i fizjoterapię.
Nawet wtedy decyzja o leczeniu powinna być podejmowana ostrożnie z uwzględnieniem korzyści wynikających z leczenia Achillesa i możliwych działań niepożądanych.