Czy fala uderzeniowa boli? Czym jest fala uderzeniowa?

Czy fala uderzeniowa boli? Czym jest fala uderzeniowa?

15 września, 2019 0 By Rocket MED

Czy fala uderzeniowa boli? Czym jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa w fizykoterapii określana jest jako fala akustyczna z bardzo krótkim czasem narastania i dużym ciśnieniem maksymalnym, wytwarzana zewnątrzustrojowo i rozprowadzana w tkankach w obrębie procesu patologicznego. Penetracja fali w głąb ciała uśmierza ból w procesach chorobowych, zlokalizowanych powierzchniowo, jak i głębszych tkanek. Terapia falą uderzeniową działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, regeneracyjnie, odpornościowo, relaksacyjnie (zmniejsza napięcie mięśni), poprawia mikrokrążenie i zwiększa gęstość tkanki łącznej, poprzez wzmocnienie produkcji kolagenu. Zabieg falą uderzeniową wykonywany jest przez rehabilitantów. Koszt jednego zabiegu waha się od 40 do 50 zł.

Czy fala uderzeniowa Warszawa boli? Jak działa fala?

Nie. To fala uderzeniowa przezwycięża ból, w entezopatii, przewlekłych zapaleniach tkanek miękkich (ścięgien, kaletek maziowych) i stanów pourazowych. Stosuje się terapię fala uderzeniową w przypadku ścięgna i zapalenia kaletki Achillesa, bólu w obrębie bioder (biodro strzelające), barków, bólów pięt (w zapaleniach powięzi podeszwowej stopy, ostrogi piętowej). Ponadto pomaga w schorzeniu ścięgien rzepki (kolano skoczka), zapaleniu kaletek okołorzepkowych kolana, łokcia tenisisty, łokcia golfisty (zapalenia nadkłykcia) oraz w zespole brzegu kości piszczelowej oraz zespole mięśnia piszczelowego przedniego. Pomoc niesie również w zespole bólowym odcinka lędźwiowego kręgosłupa, w bólach przyczepu ścięgien udowych, w zapaleniu i przeciążeniu ścięgien przedramienia, dłoni i nadgarstka. Jeśli rozwija się choroba zwyrodnieniowa stawów, pojawia się ból w okolicy pachwiny, wzmożone napięcie mięśniowe, zapalenie przyczepów mięśniowych. Falę uderzeniową stosuje się także w medycynie estetycznej. Uwzględniając rodzaj zastosowanego aplikatura oraz odpowiedni program fali uderzeniowej, może przynieść różnorodne efekty: m.in.: redukcję cellulitu, wygładzanie blizn i nierówności na skórze, wygładzanie rozstępów, ujędrnianie skóry, oraz redukcję obrzęków tłuszczowych.

Czy fala uderzeniowa boli? Jak długo trzeba czekać na efekt fali?

Dla większości przypadłości sesja terapeutyczna falą uderzeniową wynosi około 10 minut, a szybka poprawa stanu klinicznego następuje po 3-4 zabiegach z przerwą przez 1 tydzień. Największą korzyścią wynikającą ze stosowania fali uderzeniowej jest bardzo wysoka skuteczność w krótkim czasie terapii. Metoda jest bezinwazyjna i bez efektów ubocznych. Zabiegi prowadzone są bez znieczulenia, niepotrzebne są środki farmakologiczne.

Czy fala uderzeniowa boli? Jak wygląda leczenie falą uderzeniową?

Pierwszy etap polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, który dotyczy aktualnych dolegliwości, współistniejących chorób oraz przeszłych urazów, które mogą wpłynąć na ogólny obraz schorzenia. W kolejnym kroku wykonywane jest badanie manualne, obejmujące bolące miejsce oraz najbliższe i dalsze rejony ciała w poszukiwaniu prawdziwej przyczyny dolegliwości. Pierwszą część badania stanowi terapia manualna, w której terapeuta kontynuuje dalszą diagnostykę, jak i wprowadza ewentualną korektę wcześniejszych założeń przebiegu leczenia. W przeprowadzeniu właściwego zabiegu falą uderzeniową używa się specjalnego żelu sprzęgającego, pozwalającego na bezstratnym przechodzeniu wytworzonej fali z aplikatora urządzenia na tkankę poddawaną zabiegowi. Intensywność impulsowych uderzeń może być regulowane, uwzględniając odczucia osoby poddanej zabiegowi. Czas zabiegu ustawia się w zależności od rodzaju zgłaszanych dolegliwości, najczęściej od kilku do kilkunastu minut. Zabieg falą uderzeniowa, więc nie boli, nie determinuje zmian zachodzących w naszym codziennym życiu. Jedyne zmiany wynikają po prostu z choroby.