Cytologia Warszawa. Co to jest rak szyjki macicy.
Cytologia Warszawa. Co to jest rak szyjki macicy.
Corocznie na świecie rak szyjki macicy dokucza około 500 tys. kobietom. W Europie, co 18 minut z tego powodu 1 kobieta umiera. Co roku 3,5 tys. Polek dowiaduje się, że ma nowotwór! Połowę z nich niestety nie uda się wyleczyć, gdyż zgłosiły się do lekarza zbyt późno. Część z nich nie zdążyła wykonać cytologii. Rak szyjki macicy rozwija się w sposób bezbolesny i długotrwały. Przez długie lata nie dając żadnego objawu. Nie jest to choroba dziedziczna, ani uwarunkowana genetycznie. Rak szyjki macicy rozwija się na podstawie powszechnie występującego wirusa brodawczaka ludzkiego, zwanego HPV. Każda kobieta, bez względu na wiek, może zostać zakażona rakotwórczymi typami. Występuje wiele typów wirusa HPV, nie wszystkie są rakotwórcze. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego i w bezpośrednim kontakcie ze skórą osoby zakażonej. Wszystkie kobiety z inicjacją seksualną są narażone na kontakt z HPV niskiego, jak i wysokiego ryzyka. Prawie 80% kobiet współżyjących seksualnie zaraża się wirusem HPV, co najmniej raz w swoim życiu.
Cytologia Warszawa. Czynniki i objawy raka szyjki macicy.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy są: przewlekłe zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 16 i 18, wiek, wczesna inicjacja seksualna, zmienność partnerów płciowych, długotrwałe palenie papierosów, niski poziom socjoekonomiczny, śródnabłonkowa neoplazja szyjki (CIN) w wywiadzie. Rak szyjki macicy wczesnego okresu przebiega bezobjawowo. Ważne są, więc badania przesiewowe. W późniejszym etapie pojawia się tzw. krwawienie kontaktowe. Rozwój choroby objawia się krwawieniem, pojawiającym się między regularnymi krwawieniami miesięcznymi, krwawieniem po współżyciu płciowym, po wykonaniu np. badania ginekologicznego, obfitym i długim krwawieniem miesięcznym, krwawieniem po menopauzie, obfitymi upławami z pochwy, bólem podbrzusza, bólem podczas stosunku.
Cytologia Warszawa. Profilaktyka raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest do wykrycia w łatwy sposób już we wczesnym stadium rozwoju. W profilaktyce raka szyjki macicy coraz powszechniejsze stają się szczepienia przeciw wirusowi HPV. Umożliwia to wyeliminowanie w znacznym stopniu ryzyka zachorowania. Cytologię uważa się za profilaktykę wtórną. Badanie cytologiczne wykrywa raka szyjki macicy w początkowym jego stadium. Cytologia polega na mikroskopowej ocenie komórek, które pobiera się z szyjki macicy specjalnym narzędziem, np. szczoteczką. Diagnozuje ono wszystkie nawet niewielkie zmiany obecne w szyjce macicy. Wczesne ich wykrycie, możliwe są do wyleczenia.
Cytologia Warszawa. Gdzie można wykonać cytologię? Bezpłatne badania cytologiczne w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy obejmują kobiety z przedziału 25-59 lat. Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) podawane są ośrodki medyczne wykonujące bezpłatną mammografię czy cytologię, a dokładny termin wykonywania bezpłatnych badań w Programie Profilaktyki Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących popularyzujące powyższy program.