Cukrzyca a nietrzymanie moczu – jak o siebie zadbać?

Cukrzyca a nietrzymanie moczu – jak o siebie zadbać?

23 lipca, 2021 0 By Rocket MED

Cukrzyca to jedna z chorób przewlekłych, uznana również za chorobę cywilizacyjną, która stale przybiera na sile. Osoby chorujące na cukrzycę muszą mierzyć się także z innymi dolegliwościami, np. nietrzymaniem moczu. Dowiedz się, jak radzić sobie z tego typu problemami i zadbać o swoje zdrowie i komfort.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to choroba, której przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki bądź nieprawidłowa reakcja organizmu na produkowaną przez nią insulinę. Liczba osób chorujących na tego typu dolegliwość wzrasta z roku na rok. Najprawdopodobniej jest to wynik niezbyt odpowiedniego stylu życia – nadmierny stres, nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej. Czynnikiem znacznie zwiększającym szanse na zachorowanie jest także nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów.

Wyróżnia się cztery rodzaje cukrzycy:

  • cukrzyca typu 1 – choroba autoimmunologiczna polegająca na niszczeniu przez organizm komórek, które odpowiedzialne są za produkcję hormonu,
  • cukrzyca typu 2 – choroba metaboliczna, w której trzustka produkuje insulinę w prawidłowy sposób, jednak organizm jest oporny na jej działanie,
  • cukrzyca ciążowa – jej przyczyną są zaburzenia metabolizmu wynikające ze stanu, w jakim znajduje się kobieta; często ustępuje wraz z urodzeniem dziecka; w niektórych przypadkach może jednak utrzymywać się latami,
  • inne specyficzne typy cukrzycy.

Cukrzyca typu 1

Na cukrzycę typu 1 chorują najczęściej osoby przed 30. rokiem życia, a także dzieci. Jej objawy to przede wszystkim znaczny spadek masy ciała, zmęczenie, zmiany skórne, a także niepohamowane pragnienie i częstomocz. Tego typu cukrzycę leczy się poprzez podawanie hormonu insuliny w postaci zastrzyków podskórnych. Dzięki temu jej poziom stale utrzymywany jest na prawidłowym poziomie.

Cukrzyca typu 2

Do objawów cukrzycy typu 2 zaliczyć można przede wszystkim wzmożoną senność, nadciśnienie, wzrost masy ciała oraz zwiększony apetyt. Choroba ta może również powodować stany depresyjne. Leczona jest farmakologicznie. Konieczne jest również zadbanie o właściwą dietę oraz zmianę stylu życia.

Powikłania cukrzycowe: nietrzymanie moczu

Nieleczona i bagatelizowana cukrzyca prowadzić może do wielu bardzo poważnych powikłań. Jednym z nich jest neuropatia cukrzycowa, która negatywnie wpływa na układ nerwowy organizmu. Może mieć to wpływ na nieprawidłową pracę pęcherza i prowadzić do inkontynencji.

Borykając się z problemem tego typu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i poddać leczeniu. Jeżeli przyczyną nietrzymania moczu okaże się być neuropatia cukrzycowa, należy radzić sobie z nią zarówno objawowo, jak i przyczynowo. Odpowiednio dobrane leki, a także regularne wzmacnianie mięśni dna miednicy z pewnością przyczynią się do pożegnania się z tego typu problemem. Ze względu na to, że nietrzymanie moczu to dolegliwość intymna, która powoduje silnie uczucie dyskomfortu, warto zabezpieczać się przed nieprzyjemnymi sytuacjami i zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo stosując odpowiednie artykuły higieniczne.

Nietrzymanie moczu przy cukrzycy – jak sobie radzić?

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju produktów, których celem jest zapewnienie osobom zmagających się z nietrzymaniem moczu bezpieczeństwa i wygody. Jednym z nich są tampony na nietrzymanie moczu polskiej marki URITAM. To nowoczesny produkt, który jest w stanie zminimalizować ryzyko wycieku moczu na zewnątrz właściwie do zera. Produkt wykonany został z bezpiecznej pianki PVA i dostępny jest w 5 różnych rozmiarach. Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość korzystania z niego nieprzerwanie przez 12 godzin. Niewidoczne i niewyczuwalne pod bielizną tampony na nietrzymanie moczu są w stanie zapewnić kobiecie maksymalny komfort nawet podczas intensywnego treningu, na basenie czy plaży.