Co może oznaczać częste oddawanie moczu?

Co może oznaczać częste oddawanie moczu?

27 września, 2021 0 By Rocket MED

 

Zbyt częste oddawanie moczu może być spowodowane wieloma stanami chorobowymi. Jeśli twoje wizyty w toalecie są częstsze niż 7-8 razy na dobę lub powyżej 2 w ciągu nocy należy skontaktować się z lekarzem, aby znaleźć przyczynę i zastosować odpowiednie leczenie.

 

Jakie mogą być przyczyny częstomoczu?

Częstomocz może powodować patologia w obrębie każdego z elementów układu moczowego: nerek, pęcherza moczowego, cewki moczowej i prostaty. Dodatkowo może być to objaw choroby podwzgórza, która odpowiada za wydzielanie hormonu zagęszczającego mocz, cukrzycy czy efekt stosowanych leków. Pierwszą z przyczyn, która należy wykluczyć to zbyt częsta podaż płynów. Powinniśmy wypijać nie więcej niż 3 litry na dobę. Przekroczenie tej liczby może być spowodowane zaburzeniami psychicznymi prowadzącymi do kompulsywnego picia wody lub cukrzycą, która zwiększa pragnienie. Jeśli ilość wypijanej wody jest prawidłowa, być może częstomocz spowodowany jest utratą wody przez nerki. Tutaj przyczyną może być zbyt niski poziom wazopresyny, czyli hormonu antydiuretycznego lub niewrażliwość kanalików nerkowych na jej działanie. Może być to również działanie różnych leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia. Powszechną chorobą, która może dawać objawy częstomoczu, jest zakażenie układu moczowego, zarówno zapalenie cewki moczowej jak i pęcherza moczowego. W tym przypadku występuje również parcie naglące, ból w okolicy lędźwiowej, gorączka. Częstomocz może również wynikać z zaburzeń uroginekologicznych takich jak pęcherz nadreaktywny[1].

 

Częstomocz u mężczyzn

Najczęstszą przyczyną częstomoczu u mężczyzn w wieku podeszłym jest łagodny rozrost prostaty. Prostata to narząd znajdujący się pod pęcherzem moczowym, który okala cewkę moczową. Zwiększenie jego objętości, które występuje wraz z wiekiem, powoduje ucisk na cewkę, przez co występują objawy takie jak: częstomocz (zarówno w dzień jak i w nocy), dłuższe oddawanie moczu, słaby strumień moczu, trudności w zainicjowaniu mikcji, dodatkowo może pojawić się, podobnie jak w zapaleniu pęcherza, uczucie parcia na mocz, wynikające z ucisku prostaty na pęcherz moczowy[2]. Łagodny przerost prostaty to schorzenie bardzo powszechne, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Odpowiednie leczenie pozwala na załagodzenie dokuczających objawów. Jako terapię wspomagającą warto użyć preparatu roślinnego, gdzie jako składniki, jest palma sabal, a właściwie ekstrakt z owoców palmy.

 

Leczenie częstomoczu

Diagnostyka częstomoczu, szczególnie w przypadku chorób mniej pospolitych może być skomplikowana. W przypadku częstomoczu, którego przyczyną jest zapalenie układu moczowego, stosujemy antybiotyki, które w krótkim czasie powinny przynieść ulgę. Jeśli częstomocz wynika ze stosowanych leków zaleca się modyfikacje leczenia w oparciu o leki hipotensyjne z innych grup. Częstomocz pochodzenia podwzgórzowego może wymagać wizyty u endokrynologa, pęcherz nadreaktywny ginekologa oraz urofizjoterapeuty, a częstomocz pochodzenia nerkowego u nefrologa.

 

Referencje:

Orłowska K., Sieroszewski P., Leczenie miejscowe zaburzeń układu moczowo-płciowego – metaanaliza, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2021, 6(1), s. 28-33.

Bujnowska A., Jasińska A., Będzichowska A., Wawrzyniak A., Kalicki B., Powikłania urazów układu moczowego – opis przypadków, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2020, 16 (2), s. 204–209.

[1] K. Orłowska, P. Sieroszewski, Leczenie miejscowe zaburzeń układu moczowo-płciowego – metaanaliza, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2021, 6(1), s. 28-33.

[2] A. Bujnowska, A. Jasińska, A. Będzichowska, A. Wawrzyniak, B. Kalicki, Powikłania urazów układu moczowego – opis przypadków, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2020, 16 (2), s. 204–209.