Cechy szkieletowych protez zębowych

Cechy szkieletowych protez zębowych

21 lipca, 2022 0 By Rocket MED

Protezy stomatologiczne stosowane są w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Pełnią zarówno funkcje użytkowe, umożliwiając bezproblemowe spożywanie pokarmów, jak i estetyczne, poprawiając wygląd jamy ustnej pacjenta. Alternatywę dla popularnych protez akrylowych stanowią protezy szkieletowe. Czym się charakteryzują i jakie są ich zalety?

Czym są protezy szkieletowe?

Protezy szkieletowe są jednym z rodzajów protez ruchomych. Ich głównym elementem konstrukcyjnym jest metalowy szkielet. Stanowi on rusztowanie protezy, na którym oparta jest część akrylowa w kolorze dziąseł z osadzonymi w niej zębami. Dzięki temu, że całą protezę szkieletową wylewa się w jednym kawałku, zachowuje ona sztywność i sprężystość, a wytrzymałość metalu sprawia, że cała konstrukcja jest trwała i lekka. Protezę szkieletową można zastosować u pacjentów, którzy posiadają co najmniej kilka swoich zębów, ale ubytki w jamie ustnej są na tyle duże, że nie sprzyjają założeniu koron lub mostów.

Rodzaje protez szkieletowych

Standardowo protezy szkieletowe mocuje się w jamie ustnej przy użyciu widocznych klamer umieszczonych na zębach pacjenta. Mają one negatywny wpływ na estetykę uzębienia. Istnieje jednak możliwość zastosowania bezklamrowych protez zębowych na zatrzaskach, które są zupełnie niewidoczne. Wykonuje je na przykład przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Brzesku. Aby je założyć, stomatolog najpierw montuje matrycę w postaci koron porcelanowych na zębach sąsiadujących z luką zębową, w które będzie wchodziła patryca, czyli elementy zatrzasku montowane na protezie. U pacjentów cierpiących na parodontozę wskazana jest szynoproteza. Ma ona bardziej rozbudowane klamry, które stabilizują rozchwiane zęby i przedłużają ich żywotność.

Zalety i wady protez szkieletowych

Protezy szkieletowe przywracają funkcję żucia oraz umożliwiają prawidłową wymowę. Mają specjalne podparcia, które przenoszą ciężar przeżuwania na zęby pacjenta – a nie na dziąsła, jak protezy akrylowe – dzięki czemu nie osiadają. Dobrze trzymają się na zębach i nie wymagają ich szlifowania. Ponadto proteza szkieletowa jest odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne i łatwiejsze do utrzymania w czystości niż jej akrylowy odpowiednik. Dzięki temu pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji grzybicznych.

Protezy szkieletowe mają jednak pewne wady. Charakteryzują się wysoką ceną – od około 1200 do 3000 zł – i nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zapewniają mniejszy komfort niż mosty. W wersji z klamrami, które są zwykle widoczne, zaburzają estetykę jamy ustnej. Ze względu na zanikanie kości wyrostka zębodołowego po upływie około pięciu lat protezy szkieletowe wymagają ponownego dopasowania lub wymiany.