Bóle w klatce piersiowej? Czas odwiedzić kardiologa!
Serce to jeden z najważniejszych narządów znajdujących się w ludzkim organizmie, dlatego tak ważne jest, aby stale o nie dbać. Jednym z elementów profilaktyki jest wykonywanie regularnych badań kardiologicznych. Kiedy warto udać się do specjalisty i jak reagować w przypadku pojawienia się bólu w klatce piersiowej? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Co oznacza ból w klatce piersiowej?
Bardzo często, kiedy pojawia się kłujące uczucie w klatce piersiowej, osoba, której to dotyczy, odczytuje je jako problemy z sercem. Rzeczywiście może tak być, ale zdarza się też, że świadczy ono o kłopotach związanych z innymi narządami, a także z grypą, kręgosłupem czy przeciążeniem mięśni. Aby dowiedzieć się jednak, z czego konkretnie wynika ból, zwykle trzeba udać się do specjalisty.
Badanie kardiologiczne pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości dotyczące serca. Mogą być one związane z zawałem, problemami z osierdziem, a nawet z tętniakiem aorty. Zbyt wolne tempo bicia serca to z kolei jeden z objawów bradykardii, a zbyt szybkie – tachykardii. Należy obserwować wszelkie niepokojące objawy, tak aby móc szybko reagować.
Co więcej, wizyty u kardiologa mogą mieć również charakter profilaktyczny i są zalecane przede wszystkim osobom po 50 roku życia. Ryzyko chorób serca zwiększają także takie czynniki, jak nadwaga, siedzący tryb życia czy spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Wczesna reakcja na ból w klatce piersiowej pomoże prawdopodobnie szybciej i skuteczniej poradzić sobie z problemami, niezależnie od ich charakteru.
Jak przebiega badanie EKG?
Do badania prawidłowości pracy serca stosuje się elektrokardiografię, w skrócie EKG. Jest to szybka i bezbolesna metoda kontroli problemów kardiologicznych. Zaburzenia mogą dotyczyć między innymi rytmu i tempa bicia serca. Informacje o stanie zdrowia pacjenta są przekazywane za pomocą elektrod przymocowanych do jego ciała (klatki piersiowej, lewego boku, a także okolicy nadgarstków i kostek), wynik natomiast zostaje przedstawiony w formie graficznej.
Badanie EKG jest wykonywane na przykład w przychodni MEDAN. Specjalista skontroluje prawidłowość pracy serca i zadecyduje o przebiegu leczenia, jeśli jest taka potrzeba. Jest to też sposób na zorientowanie się, czy konieczna jest wizyta u innego lekarza. Regularna profilaktyka pozwala na szybkie rozprawianie się z problemami zdrowotnymi, również tymi dotyczącymi serca. Z tego względu zdecydowanie warto planować regularne wizyty u specjalistów i wcześnie podejmować leczenie.