Biotyna – ważne informacje o witaminie

Biotyna – ważne informacje o witaminie

5 lutego, 2021 0 By Rocket MED

 

Zapewne większość z nas wie o tym, że wraz z pożywieniem każdego dnia dostarczamy do naszego organizmu cenne składniki odżywcze i witaminy. Jednak faktem jest również to, że raczej trudno będzie nam znaleźć ludzi, którzy jedzą w ten sam sposób. Niekoniecznie, jednak chodzi o to co jest na talerzu, a o to jakie witaminy mamy w danym pożywieniu. Jeśli chcemy, aby wszystkie niezbędne witaminy były dostarczane do naszego organizmu to warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Jako, że znajdziemy w naszym organizmie wiele witamin to niektóre z nich są wręcz kluczowe, jeśli chcemy dobrze funkcjonować oraz tak samo wyglądać. Być może słyszeliśmy o czymś takim jak biotyna. Właściwie jest to witamina B7, ale znana także jako witamina H. Jak się okazuje jest ona bardzo ważna w naszym organizmie, gdyż pełni kluczową rolę – tak naprawdę wszystkie witaminy z grupy B pomagają naszemu organizmowi w tym, aby wszystkie składniki dostarczane wraz z pożywieniem były przekształcane w energię. Jak zatem można stwierdzić, bez odpowiedniej ilości biotyny będziemy mieć mniej energii. Jednak nikt nie mówi o tym, że zawsze jedząc powinniśmy myśleć o biotynie, bo jest to nieprawda.

Za co odpowiada biotyna w organizmie?

Tak jak wcześniej było wspomniane, jeśli nasza dieta jest odpowiednio zbilansowana to bez problemu jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednią ilość biotyny do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Nie zmienia to, jednak faktu, że zapewne niektóre osoby mają niedobory biotyny, które na pewno warto uzupełnić. Pewnie teraz wiele osób zastanawia się za co tak naprawdę odpowiada biotyna i dlaczego jest tak ważna dla naszego funkcjonowania? Wiemy już o tym, że przekształca pożywienie w energię, ale co jeszcze? Wszystkie witaminy z grupy B, w tym także biotyna pomagają skutecznie w tym, aby nasza skóra wyglądała zdrowo. Tak samo w przypadku oczu, włosów czy wątroby. Dodatkowo odpowiednia ilość biotyny w organizmie skutecznie pomaga w tym, aby nasz układ nerwowy pracował prawidłowo. Jednak to jeszcze nie wszystko, bo jak się okazuje o odpowiednią ilość biotyny powinny zadbać w szczególności kobiety w ciąży. Dlaczego? Jest ona niezwykle ważna, jeśli chodzi o wzrost dziecka, a także rozwój embrionalny. Z tego względu będąc w ciąży warto w miarę możliwości na bieżąco kontrolować poziom biotyny i w razie potrzeby go uzupełniać.

Ile na dobę?

Powiedzmy sobie teraz o tym jak jest zalecana dzienna dawka tej witaminy dla naszego organizmu. Przyjmuje się, że powinno to być od 30 do 100 mikrogramów. Jednak nie stanie się nic złego, jeśli dostarczymy jej wraz z pożywieniem zbyt dużo, ponieważ jest to witamina, która rozpuszcza się w wodzie przez co w razie nadmiaru wydalamy ją z naszego organizmu wraz z moczem. Wniosek jest zatem prosty – biotyny nie można przedawkować. Można także uzupełniać niedobory biotyny w postaci suplementów. Ważne jest to, aby wiedzieć, że dzienna dawka tej witaminy zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn jest dokładnie taka sama.

Więcej informacji znajdziesz i odpowiedź na pytanie dlaczego twój cel to biotyna znajdziesz na www.olejki-konopne.pl