Najważniejsze czynniki wpływające na jakość życia seksualnego

Najważniejsze czynniki wpływające na jakość życia seksualnego

3 sierpnia, 2021 0 By Rocket MED

Na jakość życia seksualnego wpływa wiele różnych czynników biologicznych, psychologicznych oraz społecznych. Niektóre z nich korzystnie oddziałują na libido, podczas gdy inne stanowią źródło poważnych problemów z odczuwaniem pożądania i satysfakcji. Jakość życia seksualnego pozostaje przy tym bardzo istotna, ponieważ ma bezpośredni wpływ na zdrowie i samopoczucie. Udany seks poprawia nastrój, dodaje energii, rozładowuje stres i wzmacnia odporność, a także działa przeciwbólowo, dotlenia ciało i usprawnia krążenie krwi.

Aktywność fizyczna

O jakości życia seksualnego w dużym stopniu decyduje kondycja fizyczna. Osoby aktywne są bardziej pobudzone i sprawne, a tym samym chętniej angażują się w seks. Nie bez znaczenia pozostaje poprawa samooceny względem własnej atrakcyjności, ponieważ regularne treningi znacząco poprawiają sylwetkę. Podczas wydolnościowej aktywności fizycznej wydzielają się ponadto endorfiny, które redukują hormony stresu, uszczęśliwiają i niwelują uczucie niepokoju. Trening siłowy przyczynia się natomiast do wzrostu poziomu testosteronu, który ma kluczowy wpływ na libido – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Sposób odżywiania

Na jakość życia seksualnego wpływa również dieta. Istnieją bowiem produkty spożywcze, które znacząco podkręcają poziom libido. W diecie nie powinno zabraknąć owoców morza, bananów, awokado czy migdałów, ponieważ wykazują one bardzo korzystny wpływ na potencję. Do szczególnie zalecanych afrodyzjaków należą zwłaszcza ostrygi, które zawierają sporo cynku. Reguluje on popęd seksualny i zwiększa poziom testosteronu, a także wyostrza zmysły. Ważną rolę odgrywają również przyprawy. Aby poprawić krążenie w organizmie i odpowiednio go rozgrzać, warto stosować imbir czy cynamon. Wrażenia seksualne podnieść może także czosnek, zalecany w przypadku problemów z erekcją. U kobiet pożądanie znacząco wzmaga natomiast szafran.

Gospodarka hormonalna

Duży wpływ na jakość życia seksualnego ma gospodarka hormonalna organizmu. Brak jej równowagi stanowi częstą przyczynę problemów z popędem seksualnym, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do całkowitego zaniku pożądania. Niski poziom testosteronu i zaburzenia produkcji prolaktyny obniżają libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W takiej sytuacji należy przeprowadzić badanie hormonalne, a w razie potrzeby dokonać unormowania farmakologicznego. Specyficzne problemy z libido występują u kobiet po porodzie, co również spowodowane jest zmianami hormonalnymi. Stan ten jest jednak zwykle przejściowy, dlatego po kilku miesiącach większość pań wraca do normalnej aktywności seksualnej. Negatywnie na libido wpływa też kortyzol, którego nadmiar spowodowany może być np. niedoborami snu.

Samoocena partnerów

Jakość życia seksualnego w związku spada, gdy któryś z partnerów ma niską samoocenę. Bardzo często dotyczy to mężczyzn, którzy nie są zadowoleni z rozmiarów swojego członka. W takiej sytuacji mogą sięgnąć po różne specjalne preparaty stosowane miejscowo, jak np. Erogen X. Żel ten usprawnia przepływ krwi i zwiększa objętość komór w ciałach jamistych prącia, a także udrażnia naczynia krwionośne. W rezultacie przyczynia się do poprawy i wydłużenia erekcji, a nawet zwiększenia objętości członka. Pozytywne opinie o Erogen X potwierdzają, że jest to środek bezpieczny w stosowaniu.

Choroby i przyjmowane leki

Na jakość życia seksualnego w dużym stopniu wpływają choroby ogólnoustrojowe oraz przewlekłe, takie jak nadciśnienie, cukrzyca czy zaburzenia pracy tarczycy. Odpowiednio dobrana terapia pozwala na złagodzenie ich objawów, a tym samym unormowanie poziomu libido. Przyjmowanie niektórych leków może jednak mieć negatywny wpływ na popęd seksualny – np. antydepresantów, psychotropów czy środków uspokajających i obniżających ciśnienie. Efektem ubocznym ich stosowania mogą być różne zaburzenia. Niekorzystnie na jakość życia seksualnego oddziałuje również przewlekłe uczucie zmęczenia fizycznego oraz psychicznego. W takiej sytuacji zalecana jest zmiana stylu życia i relaksacja, a także uzupełnienie niedoborów witaminowych.