Leczenia żylaków metodą RFITT Celon
Metoda leczenia żylaków dobierana jest indywidualnie do pacjenta. Jeśli chory zgłosi się odpowiednio wcześnie, a zmiany na nogach są w początkowym stadium, wystarczające może okazać się działanie profilaktyczne, farmakoterapia, noszenie bielizny uciskowej. Jednak w wielu przypadkach konieczne będzie leczenie operacyjne. Dzisiaj mrożące krew w żyłach operacje wyrywania żył w całości są coraz rzadsze- stripping. Nowoczesne techniki kuracji żylaków kończyn dolnych obejmują w większości leczenie za pomocą lasera lub metody RFITT (RF). W ten sposób można usuwać zmiany zarówno rozległe, jak i te na wczesnym etapie. Pacjent znieczulany jest miejscowo lub regionalnie, zabieg trwa około 1-2 godzin i jeszcze tego samego dnia, chory może wyjść do domu. Szczególnie korzystną i bardzo bezpieczną techniką małoinwazyjnego leczenia żylaków kończyn dolnych jest RFITT Celon.
Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą RFITT Celon
RFITT Celon, czyli Radiofrequency Induced Thermotherapy Celon, oznacza termoablację prądem o częstotliwości radiowej. Pod tą trudną nazwą kryje się nowoczesny zabieg, polegający na wprowadzeniu do zmienionego chorobowo naczynia żylnego aplikatora fal o częstotliwości radiowej. Aplikator ma średnicę 1.8mm i wprowadzany jest do żyły poprzez niewielkie nakłucie, co pozwala uniknąć rozległych blizn oraz krwiaka pooperacyjnego. Posiada on elektrodę bipolarną, która generuje w naczyniu temperaturę rzędu 80°. Powoduje to koagulację, czyli zamknięcie ścian niewydolnego naczynia żylnego. Ilość emitowanej energii pozostaje pod ścisłą kontrolą komputera – gdy żyła zostaje zamknięta proces przesyłania energii zostaje odcięty, aby nie poparzyć lub przegrzać okolicznych tkanek. Przed wprowadzeniem aplikatora, do miejsc sąsiadujących z naczyniem wstrzykiwany jest roztwór soli fizjologicznej, z dodatkiem lidokainy oraz adrenaliny (tzw. tumescencja, czyli znieczulenie nasiękowe) – ma to na celu obkurczyć naczynie, opróżnić je z krwi oraz znieczulić operowane miejsce. Cała procedura wykonywana jest pod kontrolą USG – lekarz cały czas ma nadzór nad wprowadzanym do naczynia żylnego urządzeniem, widzi czy aplikator znajduje się prawidłowo w naczyniu. Zamknięta za pomocą aplikatora żyła, zarasta i bliznowacieje w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Nie ma potrzeby jej wyrywania czy usuwania w całości, jak ma to miejsce w przypadku operacji klasycznych. Dodatkową zaletą zabiegu jest niska temperatura – 80 stopni C, w porównaniu do innych technik termoablacji wewnątrznaczyniowych metoda RFITT Celon jest przez to bezpieczniejsza C ( w przypadku zabiegu laserowego temperatura ta przekracza 130°C). Procedura jest prawie w 100% skuteczna.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Wskazaniem do wykonania zabiegu są żylaki zależne od niewydolnych żył: odpiszczelowej, odstrzałkowej, żył odpiszczelowych dodatkowych, żyły Giacominiego (naczynie łączące żyłę odpiszczelową ze strzałkową) czy żył przeszywających tzw. perforatorów, które łączą układ żylny powierzchowny z głębokim lub izolowana niewydolność pniowa żyły odpiszczelowej, odstrzałkowej bez objawowych żylaków pniowych kończyn dolnych. Wśród nielicznych przeciwwskazań do zabiegu możemy wymienić zaawansowaną miażdżycę tętnic kończyn dolnych, uniemożliwiającą noszenie pończoch uciskowych, postępującą niewydolność prawokomorową serca czy trombofilię. Jednak tak ciężkie stany kliniczne występują rzadko, więc nie należy zwlekać z wizytą u flebologa czy chirurga naczyniowego.
Przed zabiegiem
Aby zakwalifikować na zabieg metodą RFITT Celon, pacjent musi być odpowiednio przebadany za pomocą USG Doppler. Podczas badania dokonywana jest ocena wydolności układu żylnego, dokładnie uwidaczniane i oznaczane są niewydolne oraz zmienione chorobowo naczynia, które będą zamykane podczas zabiegu.
Korzyści z metody RFITT Celon
Cała procedura RFITT Celon odbywa się w ramach tzw. „chirurgii jednego dnia”. Zakwalifikowany na zabieg pacjent udaje się na oddział chirurgiczny, gdzie spędzi łącznie około 5 godzin (sam zabieg trwa około 30-90 min). Miejscowe znieczulenie oraz sedacja anestezjologiczna zapewniają pacjentowi najwyższe bezpieczeństwo i komfort zabiegu. Ma wykonywane niewielkie nakłucie na kończynie dolnej, które w przeciągu kilku miesięcy się zagoi, nie zostawi rozległej blizny na całe życie, zmniejsza ryzyko rozległego krwiaka pooperacyjnego. Siniaki, jeśli się w ogóle pojawią, znikają w ciągu kilku tygodni. Zamknięcie zamiast usuwania naczynia żylnego w całości sprawia, że bolesność po operacji jest znacząco mniejsza niż w przypadku wysoce inwazyjnych, klasycznych operacji żylaków. Po zabiegu pacjent zostaje jeszcze na obserwacji około 2-3 godziny. Po tym czasie wraz z zaleceniami odpoczynku oraz noszenia pończochy uciskowej przez tydzień lub dwa, może udać się do domu. Po około 3 dniach chory może wrócić do swych codziennych zajęć. Skuteczność zabiegu wynosi prawie 100%. Metoda RFITT Celon jest jedną z najbezpieczniejszych technik termoablacji wewnątrznaczyniowych, dlatego osoby ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego, układu krążenia lub innych schorzeń (z nielicznymi wyjątkami) mogą być poddane zabiegowi.