Cytologia Warszawa. Istota raka szyjki macicy.

Cytologia Warszawa. Istota raka szyjki macicy.

24 sierpnia, 2019 0 By Rocket MED

Cytologia Warszawa. Istota raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy to drugi, co do częstości występowania, nowotwór złośliwym u kobiet. Według Rejestrów Nowotworów, każdego roku na świecie pojawia się około 500 tys. nowych schorzeń raka. W Polsce codziennie 10 kobiet dowiaduje się, że „dopadł” je rak szyjki macicy, a 5 z nich umiera. Jest to za dużo… Dzieje się tak, ponieważ niestety nie wszystkie kobiety widzą, że rakowi szyjki macicy można przeszkodzić i można z nim wygrać, prosto, skutecznie, nieinwazyjnie i tanio- wystarczy regularnie wykonywać badanie cytologiczne.

Cytologia Warszawa. Czym jest badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne jest rozmazem szyjkowym, określanym zamiennie „PAP-TEST”, wprowadzonym w 1942 roku przez George’a Papanicolau. Badanie to wykrywa wczesne postacie raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym, występującym bezobjawowo. Dzięki niemu wykrywa się stan przednowotworowy. Do czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy zalicza się przede wszystkim: niewykonywanie badań cytologicznych w ogóle, niewykonywanie badań cytologicznych przez dłuższy czas, ponad 5 lat. Badanie cytologiczne powinno być rutynowo pobierane u każdej kobiety, po rozpoczęciu współżycia płciowego – początkowo raz do roku przez pierwsze 3-4 lata, później nie rzadziej niż raz na 3 lata. Dzięki temu można wykryć raka na etapie przednowotworowym lub wczesnym, w pełni wyleczalnym. Kobiety ze zidentyfikowanym czynnikiem wysokiego ryzyka raka szyjki macicy, na badanie cytologiczne powinny zgłaszać się częściej (np. mając obniżoną odporność immunologiczną- infekcja HIV, w przypadku przeszczepów, dializ, immunosupresji lub infekcji wirusowych typami HPV z wysoką onkogennością).

Cytologia warszawa. Jak pobrać badanie cytologiczne? W cytologii ginekologicznej nazywanej złuszczeniową (exfoliatywną) pobierany jest i analizowany materiał komórkowy z powierzchni szyjki macicy, przy użyciu odpowiednich, jednorazowych narzędzi. Właściwie naniesiony na szkiełko podstawowe oraz zabezpieczony materiał, poddawany jest ocenie mikroskopowej, która określa stan nabłonka pokrywającego szyjkę macicy i wyściełającego jej kanał. Wykryte patologie morfologiczne komórek, zakwalifikowane do odpowiednich kategorii, umożliwiają dalszą diagnostykę zmian nabłonków szyjki macicy. Cytologia jest, więc to badanie diagnostyczno-przesiewowe. W pobraniu materiału do badania cytologicznego z szyjki macicy nie ma nic trudnego, jednakże zdarzają się częste błędy pobrania. Aby prawidłowo pobrać rozmaz cytologiczny z szyjki macicy, powinien składać się on z komórek nabłonków wielowarstwowych płaskich z części pochwowej szyjki macicy, komórek nabłonków walcowatych z kanału szyjki macicy i/ lub komórek metaplastycznych powyższych nabłonków.